قیمت سکه طرح قدیم در بازار امروز

-0.45%

سکه طرح قدیم (آزادی)
۱۰,۸۵۰,۰۰۰تومان

عنوانقیمتتغییرمیزان تغییر
قیمت امروز سکه طرح قدیم (آزادی), ۲۹ دی ۱۴۰۰۱۰,۸۵۰,۰۰۰تومان-۰.۴۵%-۵۰,۰۰۰تومان
قیمت دیروز سکه طرح قدیم (آزادی), ۲۸ دی ۱۴۰۰۱۰,۸۵۰,۰۰۰تومان۰%۰تومان
قیمت پری روز سکه طرح قدیم (آزادی), ۲۷ دی ۱۴۰۰۱۰,۸۵۰,۰۰۰تومان۰%۰تومان
قیمت پس پری روز سکه طرح قدیم (آزادی), ۲۶ دی ۱۴۰۰۱۰,۸۵۰,۰۰۰تومان۰%۰تومان

قیمت سکه طرح قدیم (آزادی) امروز ۲۹ دی ۱۴۰۰، در بازار با ۰.۴۵ درصد (۵۰,۰۰۰ تومان) کاهش نسبت به روز گذشته، ۱۰,۸۵۰,۰۰۰ تومان است. هر واحد سکه طرح قدیم (آزادی) روز گذشته با قیمت ۰ تومان معامله می‌شد. بالاترین قیمت سکه طرح قدیم (آزادی) در ۲۴ ساعت گذشته ۰ تومان بوده است و در پایین‌ترین قیمت در رقم ۰ تومان خرید و فروش می‌شد. قیمت فعلی سکه طرح قدیم (آزادی) نسبت به هفته گذشته ۵.۶۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین بهای هر واحد سکه طرح قدیم (آزادی) در یک سال گذشته حدود ۰ درصد افزایش یافته است.

نمودار تحلیل تکنیکال سکه طرح قدیم (آزادی)

سکه چیست؟

سکه یک تکه کوچک فلزی است که توسط دولت‌ها ضرب می‌شود. سکه‌ها معمولاْ به صورت دایره‌ای و تخت تولید می‌شوند و یک واحد پولی و یکایی برای مبادلات در هر کشوری هستند در گذشته سکه‌ها معمولاً از طلا و نقره بودند و در تمام مبادلات از این سکه‌ها استفاده می‌شد. اما در حال حاضر برای مبادلات روزانه از سکه‌هایی از جنس نیکل، و برای حفظ دارایی و سرمایه‌گذاری و همچنین برای ضرب سکه‌های یادبود از طلا استفاده می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از تاریخچه سکه در جهان و ایران می‌توانید از صفحه «قیمت لحظه‌ای سکه طرح جدید» بازدید کنید.

سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم

در سال ۱۳۵۸، با پیشنهاد وزارت امور اقتصاد و دارایی و با تایید مهدی بازرگان نخست وزیر دولت موقت، و برای یادبود نخستین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اولین مسکوکات طلا در دوران جمهوری اسلامی ضرب شدند. به همین مناسبت نامِ اولین بهار آزادی برای این سکه‌ها انتخاب شد که بعدها به «بهار آزادی» تغییر یافت. این سکه‌ها در قطعات ربع، نیم، یک، دو و نیم و پنج بودند. از این بین رایج‌ترین سکه، سکه تمام (یک) بهار آزادی بود.

این سکه که در حاضر از آن به عنوان سکه تمام بهار طرح قدیم یاد می‌شود، تا سال ۱۳۷۰ ضرب می‌شد. در این سال و به مناسبت دومین سالگرد درگذشت امام خمینی، سکه‌های جدیدی ضرب شد که تمثال امام روی آن نقش بسته بود و به این ترتیب ضرب سکه‌های طرح قدیم توسط بانک مرکزی به پایان رسید.

سکه‌های طرح قدیم و جدید از لحاظ عیار طلای بکار رفته، وزن و قطر سکه کاملاْ مشابه هستند و تنها تفاوت این دو سکه مربوط به ظاهر آن‌هاست. مشخصات سکه تمام بهار طرح قدیم بدین شرح است:

  1. عیار طلا: ۹۰۰ در هزار؛
  2. وزن سکه: ۸٫۱۳۵۹۸ گرم؛
  3. قطر سکه: ۲۲ میلیمتر؛
  4. یک روی سکه منقش به نام علی ابن ابی طالب با سه تکرار به خط معقلی تزیینی و داخل یک شش ضلعی و قید عبارت بانک ملی ایران زیر آن؛
  5. روی دیگر سکه منقش به تصویر بارگاه علی ابن موسی الرضا علیه‌السلام به همراه عبارت اولین بهار آزادی و تاریخ ضرب سکه.

سکه بهار آزادی طرح قدیم

قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم

قیمت سکه در بازار با سازوکار عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، اما گاهی سیاست‌های کنترل بازار که از سوی دولت‌ها اعمال می‌شود روی قیمت تاثیر می‌گذارد. قیمت سکه عمدتاً تابع قیمت انس جهانی و دلار است. برای بدست آوردن ارزش ذاتی سکه بهار آزادی، باید نسبت وزن سکه بر اونس طلا را به قیمت اونس (به دلار) و قیمت دلار (به ریال) ضرب کرد. به این عدد هزینه‌های جزئی دیگری مانند هزینه ضرب سکه نیز اضافه می‌شود. بعضی اوقات قیمت معاملاتی سکه در بازار به دلیل شرایط سیاسی و اجتماعی با ارزش ذاتی آن اختلاف دارد. زمانی که قیمت از ارزش ذاتی بیشتر باشد، از اصطلاح حباب مثبت و زمانی که قیمت کمتر از ارزش باشد از اصطلاح حباب منفی استفاده می‌شود.

تفاوت قیمت سکه طرح قدیم با جدید

در سال ۱۳۷۰ و با شروع ضرب سکه‌های امامی (تمام سکه طرح جدید)، سکه‌های طرح قدیم کمیاب‌تر شدند و به همین دلیل قیمت سکه طرح قدیم از سکه امامی پیشی گرفت، این در حالی بود که وزن و اندازه و عیار طلای بکار رفته در این دو نوع سکه کاملاً یکسان بود. اما بعد از گذشت مدتی، خریداران به خرید سکه‌های طرح جدید تمایل بیشتری نشان دادند و با افزایش تقاضا برای سکه‌های طرح جدید، قیمت آن بالاتر رفت، در حال حاضر قیمت سکه طرح جدید از طرح قدیم بیشتر است. تمایل خریداران به خرید سکه‌های نو به حدی زیاد شد که حتی در میان سکه‌های جدید نیز، مسکوکاتی که سال ضرب بالاتری داشتند محبوب‌تر از همتایان قدیمی‌تر خود شدند تا جایی که بانک مرکزی در سال ۱۳۸۶ تصمیم گرفت تمام سکه‌هایی که در سال‌های آینده تولید می‌شوند، به تاریخ ۱۳۸۶ ضرب شوند. به همین دلیل در حال حاضر سکه‌هایی که در آن‌ها سال ۱۳۸۶ درج شده است، پرتعدادترین سکه‌های موجود در بازار هستند.

اثر تقویمی

در مقاطعی از سال شمسی، تقاضا برای خرید انواع سکه بالا می‌رود، به تاثیر روزهای سال و مناسبت‌های تقویمی بر هر کالایی، اثر تقویمی گفته می‌شود. برای مثال در اواخر اسفند و روزهای نزدیک به عید نوروز، اواخر ماه ذی‌الحجه (قبل از شروع محرم و صفر و مقطع افزایش آمار ازدواج) و همچنین در اعیاد شعبانیه، تقاضا برای خرید طلا افزایش می‌یابد و در نتیجه قیمت طلا و سکه بالا می‌رود. معمولاً این بازه‌های زمانی مقاطع مناسبی برای نوسان‌گیری هستند.

سکه‌های تقلبی

زمانی که قیمت سکه صعودی است، افراد سودجو وارد بازار شده و با تولید سکه‌های عمدتاً مسی با روکش طلا، اقدام به کلاهبرداری از خریداران می‌کنند. حتی در سال‌های اخیر در مواردی سکه‌های پلاستیکی با روکش طلا نیز کشف و ضبط شده‌اند.

اما زمانی که حباب مثبت سکه بسیار بزرگ شده است و قیمت آن در بازار از ارزش ذاتی بسیار بالاتر است، ضرب سکه تقلبی حتی با عیار و وزن اصلی نیز برای کلاهبرداران سودآور است.

نقاط عطف در قیمت طلا بعد از انقلاب اسلامی

همانطور که پیش‌تر ذکر شد، در ۴۰ سال اخیر در برخی مقاطع قیمت طلا و سکه به شدت افزایش یافت، در بیشتر موارد این افزایش قیمت‌ها به دلیل مسائل سیاسی و ضعف‌های اقتصادی اتفاق افتاده‌اند.

انقلاب

بعد از انقلاب اسلامی، آینده‌ی اقتصادی کشور در وضعیت مبهمی قرار داشت و همین موضوع مردم را ترغیب کرد تا برای حفظ سرمایه‌های خود اقدام به خرید طلا کنند. درچنین شرایطی قیمت سکه طلا ۲۰۱ درصد رشد کرد و در عرض یک سال از ۴۲۰ تومان به ۱,۳۰۰ تومان رسید.

دوران اوج جنگ

با بالا گرفتن آتش جنگ تحمیلی و شروع بمباران شهرها در سال‌های ۶۵ و ۶۶، دوباره تب خرید طلا در ایران بالا گرفت و قیمت سکه با رشد ۷۰ درصدی از ۶,۵۰۰ به ۱۱,۰۰۰ تومان رسید.

دوران هاشمی

در دوره دوم ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، اقتصاد با تورم ۴۹ درصدی دست به گریبان بود. همزمان قیمت سکه از ۱۶,۰۰۰ به ۳۰,۰۰۰ تومان رسید و رشد ۸۷ درصدی را تجربه کرد.

ثبات در دوران اصلاحات

در دوره اصلاحات با حاکم شدن نسبی ثبات اقتصادی، قیمت طلا نیز از تلاطم افتاد و حتی در دوره اول ریاست جمهوری محمد خاتمی شاهد تورم منفی نیز بود.

تحریم‌های بین‌المللی در اواخر دهه هشتاد

بعد از حوادث سال ۸۸ و شروع تحریم‌های شدید بین‌المللی در سال ۹۰، قیمت طلا و سکه به طرز بی‌سابقه‌ای افزایش یافت و از زیر ۵۰۰,۰۰۰ تومان به بالای ۱,۵۰۰,۰۰۰ رسید

خروج آمریکا از برجام

همزمان شدن خروج آمریکا از برجام با سیاست‌گذاری‌های اشتباه در حوزه اقتصادی و پولی باعث بزرگترین تورم در بازار طلا و سکه در تاریخ جمهوری اسلامی ایران شد. در این مقطع قیمت سکه تمام بهار آزادی از ۱,۲۰۰,۰۰۰ به بیش از ۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان رسید.

بیشتر
اطلاعات سریع
ممنوعیت فعالیت ماینرها تمدید شد
قیمت سکه طرح قدیم (آزادی)۱۰,۸۵۰,۰۰۰ تومان
بالاترین/پایین ترینقیمت 24 ساعت اخیر۰ / ۰ تومان
بالاترین/پایین ترینقیمت 7 روز اخیر۰ / ۰ تومان
تغییرات 1 روزه -0.45%
تغییرات 7 روزه -5.65%
تغییرات 14 روزه ---
تغییرات 30 روزه -16.53%
تغییرات 60 روزه ---
تغییرات شش ماهه ---
تغییرات یک ساله ---
تغییرات دو ساله ---
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۶,۰۰۰,۰۰۰
off
۳,۶۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA