روزی که آخرین بیت کوین استخراج شود، قیمت ۱۰۰ دلار بیت کوین چقدر خواهد بود؟

روزی که آخرین بیت کوین استخراج شود، قیمت ۱۰۰ دلار بیت کوین چقدر خواهد بود؟

همه می‌دانند که روزی می‌رسد که استخراج بیت کوین از بین خواهد رفت. در آن آخرین واحد از بیت کوین موجود در شبکه نیز استخراج شده و واحد جدیدی برای استخراج باقی نخواهد ماند. اما به یاد داشته باشید که آخرین بیت کوین تقریبا در سال ۲۱۴۰ استخراج می‌شود. پس ۱۰۰ دلار سرمایه‌گذاری در بیت کوین تا ۱۲۰ سال آینده چه بازدهی خواهد داشت؟

به گزارش بیت کوینیست، برای برآوردی درست از قیمت بیت کوین، ابتدا باید به مدل‌های رشد این ارز دیجیتال نگاه کرد. مدل «سهمی سوپر ترند» (پارابولیک سوپر ترند) از پارابولیک تراو (Parabolic Trav) و مدل انباشت به عرضه (S2F) از پلن بی (Plan B)، دو مدل مشهور برای بررسی روند قیمت بیت کوین هستند.

این نکته را نیز باید در نظر گرفت که اگر بیت کوینیزه‌شدن اتفاق بیفتد و بیت کوین به عنوان یک پول جهانی شناخته شود و از سوی دیگر ارز دیگری در جهان وجود نداشته باشد، باز هم موانعی بر سر راه صعود قیمت بیت کوین وجود خواهد داشت.

هال فینی (Hal Finney) فقید سال ۲۰۰۹ پیش‌بینی کرده بود که قیمت هر واحد بیت کوین به ۱۰ میلیون دلار می‌رسد. هال فینی در حالی این پیش‌بینی را انجام داده بود که تمام ثروت روی کره زمین که در اختیار مردم است را تقسیم ۲۱ میلیون کرده بود. ۲۱ میلیون تعداد کل بیت کوین‌هایی است که می‌توان استخراج کرد و در چرخه قرار داد.

در آن زمان فینی با توجه به ثروت در دسترس مردم این رقم را عنوان کرده بود؛ حالا اما دیکریپت (Decrypt) با استفاده از ارقام به‌روزتر، قیمت هر واحد بیت کوین را ۱۸ میلیون دلار پیش‌بینی کرده است. سهمی رشد قیمت بیت کوین تنها تا جایی ادامه دارد که دیگری ثروتی برای تبدیل شدن به ساتوشی وجود نداشته باشد.

سهمی سوپر ترند

سهمی سوپر ترندِ تراو همبستگی زیادی با مدل انباشه به عرضه پلن بی دارد. با وجود اینکه بسیاری از سرمایه‌گذاران مدل سهمی قیمت را فاقد ارزش می‌دانند، اما از زمان فروش اولین بیت کوین در ازای پول نقد توسط مارتی مالمی (Marti Malmi) در سال ۲۰۰۹ تا اوج قیمت ۲۰,۰۰۰ دلاری در سال ۲۰۱۷، پادشاه ارزهای دیجیتال ۲,۲۳۲,۱۱۱,۰۱۱.۱۱ درصد رشد داشته است.

سهمی سوپر ترند بیت کوین
سهمی سوپر ترند بیت کوین

بیت کوین منحنی S شکل پذیرش فناوری را دنبال می‌کند. به یاد داشته باشید که بیت کوین علاوه بر اینکه یک ارز است، یک فناوری جدید نیز هست و با پذیرش این فناوری توسط کاربران بیشتر، روی یک منحنی S شکل افزایش می‌یابد.

امروز صد دلار بیت کوین بخریم، با همه گیر شدن این ارز دیجیتال چقدر سود می‌کنیم؟
نمودار S شکل پذیرش فناوری

با نگاهی به نمودارهای سهمی سوپر ترند و نمودار S شکل پذیرش فناوری، می‌توان شباهت‌هایی در آن یافت؛ هر دوی آنها سهمی هستند. از سوی دیگر شیب منحنی بیت کوین به نسبت تلفن‌های همراه و اینترنت بیشتر است.

مدل انباشت به عرضه

انباشت به عرضه به این سوال پاسخ می‌دهد که چند سال طول می‌کشد تا مقدار فعلی از یک دارایی تولید شود. نرخ انباشت به عرضه طلا ۶۲ است؛ یعنی ۶۲ سال طول می‌کشد تا به میزان عرضه فعلی، طلا استخراج شود.

در مدل انباشت به عرضه، پلن بی، به بررسی تاثیرات هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین بر قیمت می‌پردازد. نرخ انباشت به عرضه بیت کوین ۲۵ است؛ اما پس از هاوینگ این رقم به ۵۰ می‌رسد و به طلا نزدیک‌تر می‌شود.

تورم بیت کوین
تورم بیت کوین

در نمودار بالا می‌توان همزمان نگاهی به سهمی افزایش قیمت و نمودار کاهش پاداش بلاک‌ در هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک انداخت. استخراج هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک چیزی در حدود ۴ سال طول می‌کشد.
طبق مدل انباشه به عرضه، پس از هاوینگ پیش‌رو، ارزش بازار بیت کوین یک تریلیون دلار خواهد شد. این یعنی هر واحد بیت کوین به قیمت ۵۵,۰۰۰ دلار می‌رسد.

امروز صد دلار بیت کوین بخریم، با همه گیر شدن این ارز دیجیتال چقدر سود می‌کنیم؟
پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال‌های آتی توسط وب‌سایت «Digitalek»

وب‌سایت «Digitalek» با تکیه بر همین مدل، عنوان کرده است که قیمت هر واحد بیت کوین در سال ۲۰۲۵، چیزی در حدود ۱,۲۱۵,۷۳۰.۵ دلار خواهد بود.

کردیت سوئیس (Credit Suisse)، پیش‌بینی می‌کند که ثروت خانوارهای دنیا چیزی در حدود ۳۶۰ تریلیون دلار است. این رقم تقسیم بر محدودیت عرضه ۲۱ میلیون واحدیِ بیت کوین، قیمت هر بیت کوین را ۱۷,۱۴۲,۸۵۷ دلار نشان می‌دهد.

با این حال، چینالایسیس (Chainalysis) ادعا کرده است که چیزی در حدود ۴ میلیون بیت کوینِ از دست رفته وجود دارد. با در نظر گرفتن این تعداد بیت کوینِ گم شده، در نهایت ۱۷ میلیون واحد از این ارز دیجیتال در چرخه خواهد بود و با توجه به پیش‌بینی هال فینی هر بیت کوین ۲۱,۱۷۶,۴۷۰.۵۸ دلار قیمت خواهد داشت.

با فرض اینکه بیت کوینیزه‌شدن در سال ۲۱۴۰ رخ داده باشد، ۱۰۰ دلار بیت کوین که امروز ۰.۰۱۱۲۶ ساتوشی ارزش دارد، وقتی آخرین بیت کوین موجود نیز استخراج شود ارزشی معادل ۲۳۸,۳۷۳.۷۷ دلار خواهد داشت.

اشتراک
اطلاع از
guest
12 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
مهدی
مهدی
10 ماه پیش

تو سال 2140 کی زنده میمونه آخه مطمئنن خیلی از بیت کوین ها بعد از مردن صاحبشان یا گم میشه یا روی وسایل ذخیره سازی به کلی از بین بیره پس اون زمان تعداد 21 میلیون سکه ای وجود نخواهد داشت و خیلی کمتر از این تعداد خواهد بود و به خاطر همین قیمتی باورنکردنی پیدا خواهد کرد شاید هر سوتاشی حدود 1000 دلار یا شایدم بیشتر! فقط یک سوال واسم مونده خوب هر فایلی در دنیای کامپیوتر یه کدی داره یا پیشوندی داره مثلا mp3 خوب اگه بخواییم یه بیت کویین رو داخل یک فلش ذخیره کنیم به چه شکلیه به چه حالتی ذخیره میشه فرمتش چیه کدهای داخلش رو میشه دید؟

.........
.........
1 سال پیش

سلام دوستان کجاباید ارزدیجیتال خرید؟یه شرکت معتبر معرفی کنید…

جواد یساری
جواد یساری
1 سال پیش

حالا مثلا نویسنده محترم نمیتونست توی یه بازه زمانی نزدیکتر پیش بینی یا تحلیل کنه. کی هست ببینه تا اونوقت

شاهین
شاهین
1 سال پیش

بایددیدوقتیکه فایوجی و کامپیوترهای کوانتومی میان چه خواهدشدچون همه چیزوتغییرمیدن البته لاکچری شدن بیت حتمیه ولی درموردآیندش خداییش اگرنوستراداموسم بودنمیتونست پیشگوییش بکنه ولی بیت درحال حاضرثابت کرده اززمان خودش جلوتره مثل داوینچی که ۵۰۰سالی جلوتربودازدروه خودش ،،مثل زمانیکه فیسبوک اعلام کردمیخوادلیبراروبسازه وتمام ارزا یهونصف شدقیمتاشون غیره بیت البته پس ممکنه یچیزیم‌بیادو بیتو ضعیف کنه

Hesam Hoseini
Hesam Hoseini
1 سال پیش

باید به این هم دقت کرد‌ که ما مرجع رو دلار میگذاریم و میگین بیتکوین اینقدر دلاره. خوب وقتی که بیتکوین بخواد حرف اول و اخرو‌بزنه دیگه دلاری وجود نداره?

حمید رضا
حمید رضا
1 سال پیش

گیرم که این قیمت بشه کی اون موقع زندس ۲۱۴۰

پرویز مرادی
پرویز مرادی
1 سال پیش

من میخواهم بدانم فلسفه بیت کوین چه درواقع میخواهم از صفر تا صد انرا بفهمم واگر شد سرمایه گذاری بکنم حتی اگر ناچیز باشه

رضا
رضا
1 سال پیش

الانو بگو برای 140سال ده نمیخاد پیش‌بینی کنی

BEHRANG
BEHRANG
1 سال پیش

مقاله ای عالی و ارزشمند بود سپاس فراروان. ارز دیجیتال از این نویسنده ها 100 تاشم کمه

kamran roshan
kamran roshan
1 سال پیش

به نظر من تا اون موقع قیمت هر بیت کوین به یکصد میلیارد دلار میرسه چون تا صد سال دیگه کلا صد هزار بیت باقی می مونه و بیشتر بیت ها گم گور میشن و یا با مردن صاحب های بیت کلید خصوصی هم همراهشون پوچ میشه و کسی چمیدونه شاید ده هزار سال دیگه کلا یه دونه ساتوشی باقی بمونه و اونم درون یک بلور الماسی شکل قرار دادن و در خزانه اصلی کهکشانی راه شیری نگهداری میشه و از یک جنگ بین ستاره ای در امان مونده

BEHRANG
BEHRANG
1 سال پیش
پاسخ  kamran roshan

انشاالله…

shahram
shahram
1 سال پیش
پاسخ  kamran roshan

??

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.