00: 00: 00
ارز دیجیتال > سرمایه گذاری > استراتژی > راز ثروتمند شدن وارن بافت – بخش دوم
استراتژی تحقیق و توسعه منتخب

راز ثروتمند شدن وارن بافت – بخش دوم

جیمز آلتوچر، سرمایه‌گذار، کارآفرین و نویسنده ۲۰ کتاب پرفروش، به تازگی مقاله‌ای فوق‌العاده جذاب درباره چگونگی ثروتمند شدن وارن بافت منتشر کرده است. به دلیل طولانی بودن متن، این مقاله در سه بخش جداگانه منتشر می‌شود. بخش دوم از ترجمه این مقاله زیبا را در ادامه می‌خوانیم (برای خواندن بخش اول اینجا کلیک کنید). هفته آینده (۲۸ بهمن) بخش سوم این مقاله منتشر خواهد شد.

راز دوم وارن بافت

معامله کنید

راز ثروتمند شدن وارن بافت – بخش دوم

وارن بافت مانند ما و شما سهام خریداری نمی‌کند. نمی‌گوید که «وای سهام شرکت اپل دیروز ۹ درصد افت داشت، بهتر است بروم و سهام بخرم.»

سرمایه‌گذاران ضعیف این‌گونه سرمایه‌گذاری می‌کنند. وارن بافت چنین سرمایه‌گذاری نیست.

همیشه باید نسبت به دیگران رفتار ویژه‌ای از خود نشان دهید تا کسب درآمد کنید.

در غیر این صورت مانند افراد زیادی هستید که به طور میانگین درآمدی کسب نمی‌کنند. اهمیتی ندارد که وضعیت بازار سهام به چه صورت است، در هر صورت بیشتر سرمایه‌گذاران خرده‌فروش آخر سر پول خود را می‌بازند.

منظور من از معامله این است:

اگر ارزش سهامی ۱۰۰ دلار باشد، مردم عادی آن را می‌خرند.

وارن بافت یک فرد عادی نیست. او این سهام را ارزان‌تر، بهتر و هوشمندانه‌تر می‌خرد.

به این مثال توجه کنید:

در اواسط بحران مالی، شرکت گلدمن ساکس (Goldman Sachs) در حال فروپاشی بود.

ارزش سهام آن ۱۱۵ دلار بود. وارن بافت می‌توانست سهام‌های آن را بخرد.

راز ثروتمند شدن وارن بافت – بخش دوم

سقوط سهام شرکت گلدمن ساکس بین نوامبر ۲۰۰۷ و سال بعد از آن اتفاق افتاد. حدس بزنید در کدام نقطه‌ی این نمودار وارن بافت معامله خود را انجام داد؟

اما خریدن معمولی سهام کاری است که افراد عادی انجام می‌دهند.

در عوض، وارن بافت آن‌ها را فراخواند و پیشنهادی به آن‌ها داد (خیلی کمتر از قیمت سهام در بازار) و از آن جا که اعتمادشان را از دست داده بودند، نمی‌توانستد آن را رد کنند.

درس اول: شرکتی را پیدا کنید که درمانده شده است

وارن بافت اینگونه با گلدمن ساکس معامله کرد:

وی ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرد. اگر وارن بافت یک فرد معمولی بود، این مبلغ برابر بود با قیمت ۵۰ میلیون سهم عام.

۱- ۵۰ میلیون سهم ممتاز را با قیمت ۱۰۰ دلار در نظر بگیرید. به چه معناست؟ اگر گلدمن ساکس ورشکسته و منجل میشد، وارن بافت از سرمایه‌گذاران عادی (افراد عادی) پیش می‌بود. وی اولین نفری می‌بود که مبلغ حاصل از فروش و انحلال شرکت را از آن خود می‌‌کرد. بنابراین شانس از دست دادن پول او اساساً صفر بود.

توجه داشته باشید که به جای ۱۱۵ دلار ۱۰۰ دلار برای خرید هر سهم پرداخت کرد. بدین ترتیب، توانست برخلاف دیگران از پشتوانه مالی بیشتری برخوردار شود.

۲- وی ۴۳ میلیون پروانه‌ی پیش‌خرید سهام را به صورت رایگان بدست آورد تا سهام را به ۱۱۵ دلار بخرد. معنی این کار را در ادامه خواهیم خواند.

۳- وی ۱۰ درصد از سود سهام را دریافت کرد. بدین معناست که در حالی که همچنان در این سرمایه‌گذاری به سر می‌برد، شرکت گلدمن ساکس سالی ۵۰۰ دلار به او پرداخت می‌کرد.

توضیح مترجم: سهام ممتاز، نوعی گواهی مالکیت قابل‌انتقال است که به دارنده‌ی آن، حقی محدود و ثابت از دارایی‌های شرکت می‌دهد. واژه‌ی ممتاز بدین معنی است که پرداخت سود این سهام، نسبت به سود سهام عادی، اولویت داشته، و باید به‌طور کامل پرداخت شود، حتی اگر شرکت به هر دلیل ورشکسته شود. از طرفی ممکن است برخی حقوق نظیر حق رأی در مجامع از دارندگان سهام ممتاز سلب شود.

بنابراین اگر برای ۱۰ سال تنها به این سرمایه‌گذاری مشغول می‌شد، حتی اگر سهام گلدمن ساکس تا ۲۰ دلار هم افت می‌کرد، کل پول خود را دوباره به دست می‌آورد. از این رو، از راه‌های مختلفی استفاده کرد تا حتی اگر اوضاع خوب پیش نرفت بتواند پول خود را برگرداند.

توجه: شرکت گلدمن ساکس فقط سود ممتازی تا سقف ۱.۹۳ درصدی پرداخت می‌کند. بنابراین بافت پنج برابر معمول سهام ممتاز دریافت می‌کرد.

این چیزی است که اتفاق افتاد:

دو سال بعد گلدمن ساکس سهام ممتازش را به قیمت ۵.۶۴ میلیارد دلار بازخرید کرد.

آن‌ها با دادن پاداش به بافت وی را متقاعد به فروش سهام خریداری‌شده کردند و به وی سود سهام را اعطا کردند. بنابراین وی توانست به‌سرعت ۶۴۰ میلیون دلار به دست بیاورد.

زمانی که ارزش سهام این شرکت ۱۹۰ دلار بود، بافت که در آن زمان ۵۴۰ میلیون دلار در بانک سود کسب کرده بود و هیچ پولی بابت دریافت پروانه‌ی پیش‌خرید سهام نداده بود.

وی در نهایت برای ۴۳ میلیون سهم خودش، ۱۱۵ دلار پرداخت کرد (این همان پروانه‌ی پیش‌خرید سهام است بدین معنا که برای خرید سهم، می‌توان بعدها پول پرداخت کرد) و سپس این سهام را به قیمت ۱۹۰ دلار فروخت.

بدین ترتیب ۳,۲۲۵,۰۰۰,۰۰۰ دلار مجانی به‌دست آورد.

بنابراین روی‌هم‌رفته، با معامله‌ای‌ ویژه، توانست ۴ میلیارد دلار سود کسب کند.

اگر این معامله‌ی ویژه را انجام نداده بود، دو چیز اتفاق می‌افتاد:

۱- وی در معرض خطر بیشتری برای از دست دادن پول‌هایش قرار می‌گرفت. سهام ممتاز به‌علاوه‌ی سود سهام به‌طور قابل‌توجهی به پایین آوردن این خطر کمک کردند.

۲- وی توانست دو سال بعد پول خود را به همراه سود پس بگیرد. بدین صورت، وی بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای ۴۳ میلیون پروانه‌ی پیش‌خرید سهام به دست آورد. هر کس دیگری جای او بود تنها سود به دست می‌آورد.

او بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای ۳.۲۲ میلیارد دلار اضافی کسب نمود.

به این می‌گویند معامله !

او این معامله را انجام داد زیرا وارن بافت بود. یک شخصیت، یک ابرقهرمان و فردی پر از اعتمادبه‌نفس که گلدمن ساکس ورشکسته به آن نیاز داشت.

زمانی که شخصیت فوق‌العاده‌ای از خود می‌سازید، معاملات بزرگی انجام می‌دهید و برعکس این حالت بسیار ناامیدکننده خواهد بود. در غیر این صورت، همان‌طور که وارن بافت می‌گوید بهترین راهکار دست روی دست گذاشتن است.

اما آیا وقتی هیچ چیزی ندارید می‌توانید این‌گونه معاملات را انجام دهید؟

بله، وارن بافت از زمانی که شروع به کار کرده، معامله انجام داده است. او تقریباً هیچ‌گاه بدون انجام معامله‌ای ویژه، مقدار قابل‌توجهی سهام خریداری نکرده است.

به عنوان مثال: روزی به سهام ارزانی برخورد کرد (زمانی که پول کمتری دارید، سهام کوچک‌تری معامله می‌کنید) که به قیمت کمتر از ارزش تسویه آن سازمان معامله می‌شد.

به‌عبارت‌دیگر، می‌توان گفت که ارزش سهام ۱۰ دلار است اما اگر هر آنچه که داشتند را بفروشید به ازای هر سهم ۱۲ دلار نقد دریافت می‌کنید و سپس می‌توانید سهام زیادی خریداری کنید و مطمئن باشید که در بدترین حالت، آن موسسه نابود خواهد شد و شما یا درآمدزایی کرده‌اید و یا حداقل پولتان بر می‌گردد.

به این نوع سهام، سهام ته سیگاری می‌گویند. این عبارت را اولین بار بنجامین گراهام (Benjamin Graham) ابداع کرد. وی تعلیم‌دهنده‌ی وارن بافت بود اما او را استخدام نمی‌کرد زیرا تنها افراد یهودی را استخدام می‌کرد.

بافت به سهامی برخورد کرد که زیر قیمت تسویه به فروش می‌رسید. بنابراین بسیاری از سهام  موجود را خریداری کرد و سپس با مدیرعامل اجرایی شرکت تماس گرفت.

به مدیرعامل شرکت مشاوره داد و گفت از آنجایی که دارایی و پول اضافی زیادی دارید سهام را با قیمت بیشتری نسبت به قیمت فروش بازخرید کنید و بدین‌صورت قیمت سهامتان بالاتر خواهد رفت (اگر سهام کمتری برای فروش باشد بیشتر احتمال دارد که اگر خریدار موجود باشد، قیمت سهام بالا برود).

مدیرعامل شرکت به وارن بافت قیمت پیشنهادی خرید سهام را اعلام کرد و معامله انجام شد. بدین ترتیب، وارن اساساً با معامله‌ی خصوصی که با مدیرعامل آن شرکت انجام داد به‌سرعت به سود رسید.

راز ثروتمند شدن وارن بافت – بخش دوم

سال ۱۹۶۶- وارن بافت (وسطی)

اواسط دهه‌ی ۶۰ بود. وارن مدیر جوان یک صندوق پوششی بود. هیچ‌کس نمی‌دانست که او کیست اما همیشه در تکاپوی انجام معامله بود.

سپس، دوباره سهام همان شرکت را خریداری کرد.

با مدیرعامل اجرایی شرکت تماس گرفت. دوباره همان معامله را انجام داد. اما این بار مدیر در جواب گفت که بهای کمتری پرداخت می‌کند اما همچنان قیمت معقول و رضایت بخشی خواهد بود. وارن اصلا از این موضوع خوشش نیامد. وارن بافت را اذیت نکنید!!!

او بیش‌تر از نصف سهام را خریداری کرد و سپس مدیرعامل شرکت را اخراج کرد.

آن شرکت در آن زمان شرکت کمتر شناخته‌شده‌ای بود که سهام ارزانی داشت و به تولید منسوجات مشغول بود. اسم شرکت برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) بود. شرکتی که اکنون مرکز قلمرو پادشاهی وارن بافت است.

وارن می‌دانست که شرکت‌های بیمه مدل‌های تجارتی بهتری نسبت به صندوق‌های پوششی بودند. او ۱۰ سال به اداره‌ی صندوق پوششی مشغول بود اما خواستار معامله‌ای بهتر و سود بیشتر از تنها ۲۰ درصد بود.

او ۱۰۰ درصد سود می‌خواست.

بنابراین شروع به خرید شرکت بیمه کرد. صندوق پوششی خود را تعطیل کرد و تمرکزش را تمام و کمال روی مدل تجاری بهتری گذاشت و به معامله با شرکت‌های کوچکی که سهام ارزانی داشتند ادامه داد.

مثال سوم: این یک معامله‌ی سهام محسوب نمی‌شود اما همان رویکرد است: ساختن یک شخصیت و داستان و استفاده از آن برای کسب سود تقریباً رایگان.

پس از ۹ سپتامبر وارن بافت به شبکه‌ی تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی (CNBC) رفت و گفت که تقریباً این احتمال وجود دارد که در ۵۰ سال آینده در خاک امریکا از سلاح هسته‌ای استفاده شود.

شوک و وحشت!

سپس در شرکت بیمه‌ی خود محصول جدیدی به نام بیمه‌ی حمله‌ی هسته را ارائه کرد:

مراسم‌های بزرگی مانند سوپر بول (Super Bowl) میلیون‌ها دلار برای خرید بیمه‌ی حمله‌ی هسته‌ای پرداخت می‌کنند.

اگر حمله‌ی هسته‌ای در کار نباشد (که احتمالش کم است) آنگاه بافت میلیون‌ها دلار به‌صورت رایگان دریافت کرده است (این‌گونه هزینه‌های شناور را برای خود سودآور نگه داشت).

اگر حمله‌ی هسته‌ای در کار باشد آنگاه باید بیشتر نگران بیمه باشیم.

بخش سوم این مقاله، هفته آینده (۲۸ بهمن) منتشر خواهد شد.

راز ثروتمند شدن وارن بافت – بخش دوم

درباره نویسنده

پرتو عوض پور

پرتو عوض پور

پرتو کارشناسی ارشد هوش مصنوعی داشته و علاقمند به فناوری های پیشرفته و غیرمتمرکز است

دیدگاه کاربران

avatar
  اشتراک  
اطلاع از