تحلیل قیمت اتریوم؛ چه مقاومت‌هایی پیش رو است؟

تحلیل قیمت اتریوم؛ چه مقاومت‌هایی پیش رو است؟

از هفته گذشته تا امروز، قیمت اتریوم فراز و فرودهای بسیاری را پشت سر گذاشته است. با این حال، عوامل تکنیکال و داده‌های درون زنجیره‌ای نشان می‌دهد که ارز شماره دو بازار برای یک جهش صعودی تازه آماده است.

به گزارش اف‌ایکس استریت، قیمت اتریوم با افزایشی ۴ درصدی، در محدوده ۳۷۰ دلار معامله می‌شود. قیمت این ارز دیجیتال طی هفته‌های گذشته توانسته بود به ۴۸۸ دلار (رکورد قیمتی سال ۲۰۲۰) برسد. سقوط اتریوم ۴ روز پس از جهش ۱ سپتامبر (۱۱ شهریور) آغاز شد و ۳۴٪ کاهش قیمت، ۵ سپتامبر (۱۵ شهریور) به ۳۰۷ دلار رسید. با وجود اینکه قیمت اتریوم در روزهای گذشته توانسته بود بخشی از این ضررها را جبران کند، به‌عقیده بسیاری، همچنان در فاز تثبیت قیمت قرار دارد و به‌دنبال فرصتی است تا جهش تازه‌ای را آغاز کند.

علیرغم روند کند احیای قیمت و ذهنیت دوگانه سرمایه‌گذاران نسبت به روند پیش رو، معیارهای تکنیکال و درون زنجیره‌ای نشان می‌دهد که اوضاع بازار اتریوم رو به بهبود است.

حداقل سه عامل محرک را می‌توان نام برد که باعث شده‌اند قیمت اتریوم از بالاترین قیمتی که به‌تازگی به آن رسیده بود، به پایین‌ترین قیمتی که حدود یک ماه پیش داشت سقوط کند. همبستگی مثبت اتر و بیت کوین یکی از این عوامل است. بر اساس داده‌های کریپتوواچ (Cryptowatch)، نرخ همبستگی پیرسون (Pearson) هفت‌روزه بیت کوین و اتریوم در عدد ۰.۸۴ قرار دارد؛ این یعنی نوسانات قیمت آنها از یک الگو پیروی می‌کند. بلافاصله پس از کاهش قیمت بیت کوین و سقوط آن به زیر ۱۱,۰۰۰ دلار که به‌واسطه فروش بیت کوین توسط ماینرها اتفاق افتاده بود، اتریوم نیز سقوطی مشابه را ثبت کرد. به‌علاوه، قیمت اتریوم طی هفته‌های قبل از آن با صعودی قابل توجه و حدود ۱۰۰ درصدی، آماده چنین اصلاحی بود.

اصلاح بازار دیفای نیز بر آتش سقوط قیمت اتریوم افزوده است. بسیاری از توکن‌های دیفای که بیش از اندازه بزرگ شده‌اند بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده و کار می‌کنند؛ همزمان با کاهش ارزش این بازار، بسیاری از معامله‌گران نیز به‌دنبال برداشت سود خود بودند و همین مسئله فشار فروش اتریوم را بیشتر کرد.

اوضاع رو به بهبود اتریوم

چندین معیار درون زنجیره‌ای و شاخص‌های تکنیکال نشان می‌دهد که اتریوم اوضاع وخیم خود را پشت سر گذاشته است و شرایط برای این ارز دیجیتال رو به بهبود است. کاهش موجودی اتریوم در صرافی‌ها هم نشانه‌ای صعودی برای بازار است؛ این یعنی، معامله‌گران قصد چندانی برای فروش ارزهای خود ندارند و بیشتر تمایل دارند تا ارزهای خود را در کیف پول‌های سرد خود انباشته کنند. اگر موجودی صرافی‌ها بالا باشد، به آن معناست که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران با انتقال ارزهای خود به کیف پول‌های داغ، قصد معامله را دارند. جریان خروجی اتریوم از صرافی‌های متمرکز بزرگ نیز گواهی بر همین مسئله است.

موجودی اتریوم صرافی‌ها
موجودی اتریوم صرافی‌ها

به گزارش اینتودبلاک (Intotheblock)، مجموع آدرس‌های اتریوم که موجودی آنها بیشتر از صفر است به بیش از ۴۶ میلیون رسیده است. این میزان از ابتدای سال جاری میلادی تا به حال ۱۲ میلیون بیشتر شده است. درعین‌حال، ازآنجاکه تعداد آدرس‌های شبکه اتریوم فقط در حال افزایش است، این شتاب افزایش آدرس‌هاست که اهمیت دارد.

داده‌های مرتبط با سود و زیان ماینرها هم نشان می‌دهد که عبور قیمت اتریوم از مقاومت ۲۴۰ تا ۲۵۰ دلاری، باعث شد تا ۳۵۷ هزار آدرس که مالکیت بیش از ۸.۵ میلیون اتر را در اختیار دارند، وارد وضعیت سوددهی شوند. حالا با تبدیل‌شدن این مقاومت به یک حمایت، فضا برای عبور از سد بعدی که ۳۸۰ دلار است، فراهم می‌شود. به‌محض آنکه این مقاومت نیز شکسته شود، فضا برای رسیدن به مقاومت ۴۰۰ تا ۴۰۷ دلار نیز باز می‌شود. در این ناحیه ۳.۸۵ میلیون واحد اتر در وضعیت سربه‌سر قرار می‌گیرند.

اوضاع آدرس‌های اتریوم
اوضاع آدرس‌های اتریوم

وضعیت تکنیکال قیمت اتریوم

در نمودار روزانه، میانگین متحرک ساده ۵۰دوره‌ای و خط میانی شاخص بولینگر باند در ۳۸۵ دلار قرار دارد. این مسئله نشان می‌دهد که اگر حرکتی پایدار به بالای این ناحیه انجام شود، پتانسیل‌های صعودی اتریوم نیز خود را نشان خواهند داد. هدف صعودی بعدی ۴۵۰ دلار خواهد بود که خط بالایی بولینگر باند در آن قرار دارد. صد البته باید به یاد داشت که تحقق این اهداف در صورتی محتمل است که اتریوم بتواند مقاومت روانی ۴۰۰ دلاری خود را پشت سر بگذارد.

نمودار روزانه قیمت اتر
نمودار روزانه قیمت اتر

وضعیت در تایم فریم ۴ ساعته نشان می‌دهد که قیمت اتریوم، میانگین متحرک ساده ۵۰دوره‌ای را شکسته است. مقاومت‌های پیش رو ۳۸۸ دلار (میانگین متحرک ساده ۱۰۰ دوره‌ای) و ۴۰۰ دلار (میانگین متحرک ساده ۲۰۰ دوره‌ای) است که با اهداف احیای کوتاه‌مدت قیمت همخوانی دارند.

حمایت پیش رو را نیز می‌توان در محدوده‌ ۳۵۳ دلار (وسط خط بولینگر باند ۴ ساعته) مشاهده کرد. در صورت شکستن این حمایت، این احتمال وجود دارد که قیمت تا میانگین متحرک ساده ۱۰۰ روزه و محدوده ۳۱۰ دلار سقوط کند.

نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم ۴ ساعته
نمودار قیمت اتریوم در تایم فریم ۴ ساعته

همان طور که گفتیم، هم معیارهای درون زنجیره‌ای و هم شاخص‌های تکنیکال، نشان از صعود احتمالی قیمت اتریوم دارند. با توجه به این معیارها، می‌توان انتظار داشت که قیمت تا محدوده ۳۸۵ و ۴۰۰ دلار بالا رود. در این صورت، رسیدن به اوج قیمت سال ۲۰۲۰ نیز محتمل خواهد بود.

از طرف دیگر، اگر قیمت به زیر ۳۵۰ دلار برسد، تحلیل‌های صعودی اعتبار خود را از دست خواهند داد و این احتمال وجود دارد که پیش از صعود دوباره، قیمت تا ۳۰۹ دلار کاهش پیدا کند.

اشتراک
اطلاع از
guest
21 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
shahab
shahab
10 ماه پیش

اتریوم در جنگ با بیت کوین برای گرفتن سهم بیشتر از market share جهانی هستش و تا الان که موفق بوده و تقریبا سلطه اتریوم به ۱۳٪ کل بازار ارزهای دیجیتال رسیده و به زودی به ۳۰٪ خواهد رسید که البته این برای بیت کوین با سهم فعلی ۵۵٪ از کل بازار یک خطر جدی محسوب میشه چون ممکنه کاربران کم کم از بیت کوین مهاجرت کنن به سمت اتریوم، امری که همین الانشم در حال اتفاق افتادنه

مانی هخامنش
مانی هخامنش
10 ماه پیش
پاسخ  shahab

اگه منظورتون از سفر، برای ماینرها هست اینم در نظر بگیرید که این اتفاق به خاطر بالا رفتن فی در شبکه بوده که اگر فروکش کنه به طبع همین سفر راه برگشت میشه برای مسافران و شاید باعث افت شدید اتر.این امکانم باید در نظر گرفته بشه

امید
امید
10 ماه پیش

فکر کنم اتریوم تا 340 و اگه اینو شکست تا 270 اصلاح کنه

پیام امین پویا
پیام امین پویا
10 ماه پیش

ژانویه همین امسال اتریوم 1000 دلار را رد خواهد کرد اخر2021 قیمت اتریوم 4500 دلار خواهد شد.
بشینید ببینید.
این پیغام بماند به یادگار

فرهنگ
فرهنگ
10 ماه پیش

امیدوارم تحلیلتون به واقعیت بپیونده اما این مدت ارزهای دیجیتال خیلی وابسته اخبار و بورس و طلا شدن. یه مقدار نگران کنندست

مانی هخامنش
مانی هخامنش
10 ماه پیش

یه همچین پیش بینی امکان پذیر هست اما احتیاج به زمان بیشتری داره.یکم از تعصب نسبت به یک چیزی که خودمون دوسداریم کم کنیم و تا اونجایی که میشه تحلیلارو با مدرک معتبر ارائه بدیم.تحلیل تاثیر گزارتر و قابل قبولتر میشه.حرف شما مثل حرف کساییه که میگن بیت هم تا اخر سال به بالای 20 هزار و نزدیک 30 هزار میرسه اما دریغ از یک مدرک برای اثبات گفته هاشون

پیام امین پویا
پیام امین پویا
10 ماه پیش

به کامنت شما احترام میزارم
آرزوی کسب سود برای تمام سرمایه گذارن در
۲ مسیر : میان مدت و بلند مدت دارم

مانی هخامنش
مانی هخامنش
10 ماه پیش

سپاسگزارم من هم به کامنت شما احترام میزارم و اصلا قصد بی احترامی به نظر شما رو ندارم.ارزوی من اینه که تحلیل شما درست باشه نه برای سود خودم چون اصلا اتر ندارم برای اینکه میدونم خیلی از هموطنامون روی قیمتهای خیلی بالا حتی بالای 1000 دلار اتر خرید داشتن و الان شدیدا توی ضررن و اگر این تحلیل شما درست دربیاد خیلی از این متضررا یه جون تازه میگیرن.این تحلیل شما اگر درست دربیاد منو خیلی خیلی بیشتر از سود خودم خوشحال میکنه.ضرر شما برای منم هست چون ما مثل یه دومینو میمونیم با ریزش اولین دومینو تمامشون میریزن.
شادوپیروز باشید

بیت کوین بی سراب
بیت کوین بی سراب
10 ماه پیش

بایننس فیلتر شده بچه ها؟؟

فرهنگ
فرهنگ
10 ماه پیش

خیر، یکم اختلال فقط

saba
saba
10 ماه پیش

اصلا اگه فیلتر هم شده باشه، شما نباید با ip ایران واردش بشی، ممکنه حسابت بلاک بشه.

رضا
رضا
10 ماه پیش

آره، فیلتر شده. من امروز متوجه شدم.

مانی هخامنش
مانی هخامنش
10 ماه پیش

من نمیدونم چرا ما این فرهنگ لایک کردنو یاد نمیگیریم؟یک نفر اومده یک سوال کرده و کمک خواسته،الان 5 نفر اومدن دیسلایکش کردن من بدونم دلیل این کار چیه واقعا مشکلم حل میشه.ینی جواب دادن یه سوال انقد بهتون فشار میاره که طرفو زیر سوال میبرین که چرا پرسیده؟دمتون گرم.
دوست عزیز مثل اینکه شده ولی یه سریام میگن اختلال داره که بعید میدونم درست باشه چون اگر اختلال باشه نمیتونه جوابگوی یوزرهاش باشه.هرچند که اگر فیلترم بشه به حال ما فرقی نداره چون اولو اخرش باید با vpn بریم اونجا پس خیلی موضوع مهمی نیست ما کلا درگیر خودفیلترینگو خودسانسوری مزمن هستیم عادت کردیم اینجوری زندگی کنیم

Dean
Dean
10 ماه پیش

خوبه . اگه اتر بالا بره بیت کوین هم بالا خواهد رفت …
پس احتمالا باید منتظر صعود دوباره بیت کوین هم باشیم

فرهنگ
فرهنگ
10 ماه پیش
پاسخ  Dean

سهم عمده‌ای از بازار رو بیت کوین گرفته. اکثرا به بیت کوین نگاه میکنن. حالا این چن مدت یکم خسته شده پادشاه

saba
saba
10 ماه پیش

کاری به اتریوم ندارم، ولی وضعیت volume بیتکوین خیلی پایینه، به نظرم یک کاهش قیمت 300 دلاری طی یک روز آینده داریم، بعدش رو نمیدونم.

محمدرضا کاظمیان
محمدرضا کاظمیان
10 ماه پیش

الان پس موقع خوبی برای خرید هست؟ ما تازه کارا نمیدونیم الان بگیریم یا چی!

فرهنگ
فرهنگ
10 ماه پیش

بگیرید برای آینده. از سرمایه اضافه که اگه دچار ضرر شدین توی کوتاه/میان مدت استرس نگیرید

saba
saba
10 ماه پیش

به نظرم اتریوم نخری بهتره، بجاش لایتکوین، بخر، خود من قیمت متوسط خریدم برای لایتکوین روی 45 دلاره، اما اگه تازه کار هستی، بهتره اینو بدونی که این بازار نوسان زیاد داره. خیلی زیاد، مثلا الان میخری، فردا قیمت کم میشه. یا برعکس، پس بهتره صبور باشی

هادی
هادی
10 ماه پیش

تازه واردقیمت vergeروهم تحلیل کن،هرچی خواستی بخری بخرفقط ی مقداری هم verge بخربذار ی گوشه باشه تا انشاا….حدااکثرظرف ۱۴روزاینده بد خوشحالت میکنه .ب امیدخدا.

مانی هخامنش
مانی هخامنش
10 ماه پیش

اگر نظرت سرمایه گزاری بلند مدته الان زمانه خوبیه اما اگر کوتاه مدته اتر به سختی میتونه گزینه مناسبی باشه بر اساس تحلیلها.البته اینم در نظر بگیر روند بازار از قانون و قائده خاصی پیروی نمیکنه و یک اتفاق کوچیک تا یک ساعت اینده احتمال داره تمام تحلیلهارو زیر سوال ببره

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off