بنیانگذار اتریوم: بلاک چین به سود هنرمندان و روزنامه‌نگاران خواهد بود

بنیانگذار اتریوم: بلاک چین به سود هنرمندان و روزنامه‌نگاران خواهد بود

جوزف لوبین (Joseph Lubin)، یکی از توسعه‌دهندگان و سازندگان اتریوم و همچنین بنیان‌گذار شرکت کانس‌نسیس (ConsenSys)، اذعان داشت که فناوری بلاک چین و غیرمتمرکزسازی می‌توانند به نفع متخصصان تولید محتوا و روزنامه‌نگاران باشد.

لوبین در طی ویدیوی منتشرشده در تاریخ ۱۲ مارس (۲۱ اسفند)، در مورد بهره‌مندی صنایع مختلف از فناوری بلاک چین به صحبت پرداخت. در این ویدیو، لوبین اظهار داشت که هنرمندان، به طور قابل‌توجهی از بلاک چین بهره خواهند برد زیرا این فناوری به آن‌ها اجازه می‌دهد تا سیاست‌ها و مقررات مربوط به نحوه‌ی استفاده و اشتراک محتوای منتشرشده که همان آثار اشتقاقی (derivative works)، پخش آنلاین، اجراهای عمومی و غیره هستند، را ذخیره کنند.

از دیدگاه لوبین این فناوری، امکان حذف واسطه‌ها را نیز فراهم می‌کند. وی افزود:

من فکر می‌کنم که هنرمندان صنعت موسیقی، به طور متوسط، حدود ۱۱ یا ۱۲ درصد و شرکت‌های ضبط و پخش بزرگ، ۷۰ درصد یا بیشتر، ارزش این فناوری را در صنعت، از آن خود می‌کنند. ما می‌توانیم این شرکت‌ها را با قراردادهای هوشمند در پلتفرم اتریوم جایگزین کنیم.

لوبین در ادامه گفت که همچنان واسطه‌هایی مانند ترویج کنندگان حضور خواهند داشت، اما نمی‌توانند به جایگاهی برسند که بتوانند دستور بدهند و تنها به دلیل نقش واسطی که دارند درامد کسب کنند.

بنیانگذار اتریوم: بلاک چین به سود هنرمندان و روزنامه‌نگاران خواهد بود

در ارتباط با روزنامه‌نگاری، لوبین گفت که پلتفرم‌های بلاک چین محوری مانند سیویل (Civil)، می‌توانند به صنعت آسیب‌دیده‌ی روزنامه‌نگاری در جهت تحویل مستقیم محتوا به مصرف‌کننده و بازگرداندن اصول اخلاقی به این صنعت، کمک کند.

اگر به نحوی از این تعهد تخطی کنند، خوانندگان و شنوندگان آن‌ها می‌توانند به آنان وظیفه‌ای را محول کنند، سهم خودشان را مورد پرسش و تردید قرار دهند و آن‌ها از پلتفرم خارج کنند.

اوایل این ماه، سیویل علی‌رغم استقبال کم از عرضه اولیه سکه‌ (ICO) خود در سال گذشته، راه‌اندازی این پلتفرم را رسماً اعلام کرد. این پلتفرم که هدف آن ارائه‌ی مدل کسب‌وکار جایگزین برای صنعت روزنامه‌نگاری است، اکنون به مشارکت‌کنندگان اجازه‌ی خرید عضویت سیویل را از جمله، خرید توکن‌های CVL که نشان‌گر قدرت رأی‌دهی اعضا درون اکوسیستم خواهد بود، می‌دهد.

منبع: cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
سامان عزیزی
سامان عزیزی
۵ سال قبل

ممنون بابت مطلب مفیدتون خانوم عوض پور
با اختلاف بهترین نویسنده هستید.

پرتو عوض پور
پرتو عوض پور
۵ سال قبل

سلام. باعث افتخاره که مطالب رو می‌پسندید.