فروش انرژی صرفه‌ جویی شده به ماینرها مجاز شد

فروش انرژی صرفه‌ جویی شده به ماینرها مجاز شد

شرکت توانیر موظف شد سازوکاری را فراهم کند تا افراد بتوانند برق صرفه‌جویی شده را خریداری کرده و به استخراج ارزهای دیجیتال اختصاص دهند.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از خبرگزاری پانا، براساس این دستورالعمل که همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی صادر کرد، دارنده گواهی صرفه‌جویی مجاز است معادل انرژی الکتریکی مندرج در گواهی را براساس مقررات جاری، از طریق بورس انرژی (به‌طور مستقیم و یا از طریق قراردادهای دو جانبه با مالک نیروگاه) خریداری کند و برای مصرف نهایی به هریک از کاربرهای رایج ازجمله استخراج رمزارزها، تخصیص دهد.

براساس این دستورالعمل که در اجرای بند ۴-۳ مصوبه شماره ۱۰۰/۲۰/۳۶۳۷۶/۹۸ مورخ ۱۸/‏۰۸/‏۱۳۹۸‬ صادر شده است، شرکت توانیر با هدف بسترسازی لازم و تشویق سرمایه گذاری در طرح‌های بهینه سازی انرژی الکتریکی، موظف خواهد بود موارد درج‌شده در این ابلاغ را اجرایی کند.

براساس بند اول این دستور العمل متقاضی سرمایه‌گذاری، موظف است ضمن ارائه طرح پیشنهادی، تأییدیه شرکت توانیر در خصوص زمان و محل اجرای طرح را دریافت و شرکت توانیر نیز موظف خواهد بود سازو‌کار مربوط به مشارکت سرمایه گذاران در طرح‌های بهینه سازی را فراهم کند.

برپایه بند دوم این دستورالعمل نیز شرکت توانیر موظف است، با رعایت مقررات جاری، سازوکار لازم برای اندازه‌گیری و صحه‌گذاری (M&V) انرژی الکتریکی صرفه‌جویی‌شده را فراهم کند.

برمبنای بند سوم این ابلاغیه برای طرح‌هایی که تأییدیه بند (۱) را گرفته و مطابق سازوکار بند (۲) منجر به صرفه‌جویی انرژی الکتریکی می‌شوند، از زمان آغاز بهره‌برداری طرح، معادل انرژی الکتریکی صرفه‌جویی‌شده در طول عمر طرح (حداکثر به مدت ده سال)، گواهی صرفه‌جویی به سرمایه‌گذار تعلق می‌گیرد.

همچنین، براساس تبصره گنجانده شده در این همین بند، با هدف تسهیل سرمایه گذاری، شرکت توانیر موظف است فهرست طرح‌های دارای اولویت را اعلام کند.

برپایه بند چهارم این دستورالعمل، گواهی صرفه جوئی، نشان دهنده حق مالکیت بر میزان انرژی الکتریکی مندرج در آن در دوره اعتبار گواهی است و امکان انتقال به غیر را نیز دارد. درهمین زمینه شرکت توانیر موظف است با همکاری شرکت بورس انرژی تمهیدات لازم را در این زمینه صورت دهد.

در بند پنجم این ابلاغیه همچنین تصریح شده است: دارنده گواهی صرفه‌جویی مجاز است معادل انرژی الکتریکی مندرج در گواهی را براساس مقررات جاری، از طریق بورس انرژی (به‌طور مستقیم و یا از طریق قراردادهای دو جانبه با مالک نیروگاه) خریداری و برای مصرف نهایی به هریک از کاربرهای رایج از جمله استخراج رمزارزها، تخصیص دهد.

در بند ششم این دستور، با هدف ایجاد شفافیت و فراهم کردن فرصت‌های برابر برای متقاضیان سرمایه‌گذاری در طرح‌های بهینه سازی انرژی الکتریکی و همچنین اولویت بخشی به فرصت‌های برتر بهینه‌سازی، شرکت توانیر موظف شده است که علاوه بر اطلاع رسانی، تمهیدات لازم و بسترسازی مناسب برای اجرایی شدن طرح‌های بهینه سازی را انجام دهد. براساس بند هفتم این ابلاغیه نیز برای آن دسته از موضوعات بهینه سازی انرژی الکتریکی که دارای مجوز شورای اقتصاد هستند، میزان انرژی الکتریکی صرفه جویی ناشی از اجرای طرح و همچنین روش اندازه‌گیری و صحه‌گذاری (M&V) آن، مطابق مفاد مجوز شورای اقتصاد تعیین می‌شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

7 دیدگاه
علی
علی
۴ سال قبل

بالای صد تا دستگاه ماینر داشتم ، غیر مجازشون کردن تک تک فروختم به مردم تو خونه هاشون روشنه الان

شاهین
شاهین
۴ سال قبل

متاسفانه مسئولین همه چیزو برای خودشون میخوان انگار و همچنان شبیه نظرتنگها عمل میکنن چون اون حجم ازگازطبیعی درجنوب داره میسوزه و به آسمون میره اما نمیدن به ماینرای سیار تا هم انرژی حروم نشه هم دلار وارد کشوربشه خوب میتونید مالیاتم بگیرین غیراز پول گاز پس چرا نمیکنید

کامران سمیعی
کامران سمیعی
۴ سال قبل
پاسخ  شاهین

گاهی احساس میکنم اینا به نظام هم خیانت میکنن چه برسه به ما

احمدی
احمدی
۴ سال قبل

کلا شد بند یک تا 100 یه نفر نمیاد بگه این همه دستگاه بلاتکلیف مونده باید چه خاکی به سرشون بریزن

عرفان
عرفان
۴ سال قبل

اگه واقعا درست باشه که خیلی خوبه

Reza Kh
Reza Kh
۴ سال قبل

دوستان اصلا به این چیزا توجه نکنید مهم نیست ماینینگ فقط با برق صلواتی می ارزه حتی با دستگاه S19 ...

هایزنبرگ
هایزنبرگ
۴ سال قبل

برای مردم یا ژنهای برتر ؟