رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: ارز دیجیتال به معنای دور زدن تحریم‌‌هاست

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: ارز دیجیتال به معنای دور زدن تحریم‌‌هاست

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بانک مرکزی از ارز دیجیتال غفلت کرده درحالی که ارز دیجیتال دور زدن تحریم و حذف سیطره دلار بر اقتصاد ما است.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درجمع اعضای بسیج رسانه استان کرمان با اشاره به اینکه برآوردشان ازخیریه های موجود درکشور ۶هزار مورد است گفت:

حتی یکی از این خیریه ها صورت های مالی خود را افشا نمی کنند که در کرمان هم خیریه مولی الموحدین با تمام شرکت ها و مراکز زیرمجموعه خود هنوز، صورت های مالی خود را به کسی افشا نکرده است، این درحالی است که در قالب قانون شفافیت مالی باید میزان دارایی، سهام وهزینه های این نهادها مشخص شود.

بیشتر بخوانید: مقابله با سلطه نظام‌های فراگیر و تحریم‌های آمریکا به کمک بلاک چین

وی با بیان اینکه در کشور ما مقابله با شفافیت اطلاعات اقتصادی را داریم افزود:

سال ۹۵ پیش نویس قانون شفافیت را مطرح کردیم که به موجب آن تمام شرکت ها و موسسات مالی کشور باید اطلاعات مالی شان را شفاف کنند این قانون با ۵ فاکتور از قوانین مهم ما است زیرا ما درشفافیت بدنبال این هستیم به کارآمدی اقتصادی ،عدالت اجتماعی وسلامت جامعه اقتصادی کمک کنیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: ارز دیجیتال به معنای دور زدن تحریم‌‌هاست

وی تصریح کرد:

بازار ارز لنگر تصمیمات اقتصادی دولت شده است.

پورابراهیمی باتاکید براینکه افزایش قیمت دلار بر اقلام داخلی موثر است گفت:

وقتی فردی یک بطری آب را در مرز ۱دلار بفروشد قبلا به ریال ۳۵۰۰ تومان می شد ولی امروز ۶هزار تومان در نتیجه کالای خود را در داخل نمی فروشد مگر آنکه با همان قیمت یک دلار لب مرز برایش فروش برود که این مسئله به گرانی اقلام مختلف می انجامد حتی اگر تولید داخل باشد.

پذیرش تمام بندها معاهده اف ای تی اف عدول از قانون کشور بود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: ارز دیجیتال به معنای دور زدن تحریم‌‌هاست

وی درخصوص معاهده ای اف تی اف نیز اظهارداشت:

زمانی که آقای طیب نیا به عنوان وزیر اقتصاد این معاهده را در تمام بندها امضا کرد خیلی کشورهای دنیا برخی بندها را نپذیرفته بودند زیرا با فکر و اندیشه مفاد آن را پذیرفته بودند اما از نظر من این پذیرش تمام بندهای این معاهده عدول از قانون کشور ایران بود.

وی از طرح پیشنهادی برای دور زدن کنوانسیون مبارزه با تروریسم در راستای همین معاهده خبرداد و گفت:

ما با ارائه پیشنهادی به دولت خواستیم در صورت هرگونه اقدام از سوی هر یکی از کنوانسیون اعضا تامین مالی مبارزه تروریسم که منجر به بلا اثر شدن شرط های مطرح شده درماده ۲۷ این کنوانسیون توسط ایران گردد دولت موظف است عضویت ایران را ملغی اعلام کنداین اصطلاحا انگشت روی ماشه است.

پورابراهیمی افزود:

ما تجربه تلخی در معاهدات بین المللی داریم کسانی روبرو ما هستند که حتی اگر درراستای تعهدات هم عمل کنیم باز به دنبال بهانه جویی هستند،ما بیشترین قربانیان مبارزه با مواد مخدر در دنیا را داریم، شاخصه هایی که نشان میدهد در این مسیر حرکت کردیم.

نماینده مردم کرمان وراور درمجلس افزود:

برجام نیز نمونه کامل و واضحی درخصوص رفتار ما در تعهدات بین المللی است و نشان داد ایران می تواند به تعهداتش عمل کند ولی امریکایی ها از روزی که تعهد را امضا کردند کارشکنی را آغاز کردند حتی به دولت ترامپ ربط ندارد، ما در دولت اوباما دیدیم تمام کشورها را علیه ایران ترغیب کردند.

وی با انتقاد از بی توجهی وغفلت بانک مرکزی از امتیازی بنام ارزدیجیتال اظهار داشت:

در سفری که قبل از ماه رمضان به مسکو داشتم، با رئیس کمیسیون اقتصادی دوما و رئیس اقتصادی پارلمان این کشور جلسه ای داشتیم، آنها اعلام کردند حاضرند ارز دیجیتال را راه اندازی کنند، زیرا ارز دیجیتال دور زدن تحریم وحذف دلار از سیطره بر اقتصاد ما است.

کاهش درآمد پسته استان را با مشکلات جدی مواجه می کند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: ارز دیجیتال به معنای دور زدن تحریم‌‌هاست

نماینده مردم کرمان وراور درمجلس سپس به بحران های اقتصادی کشور از جمله در بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود:

امسال پسته بحران جدی دارد برآورد ما ۱۰درصد سالهای گذشته است و ۹۰درصد محصول از بین رفته، این اتفاق هم بر درآمد استان و نیز چرخش مالی در استان تبعات زیادی خواهد گذشت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود:

قرار است دستگاه قضایی استان و مدعی العموم نیز به پرونده فروش سهام صندوق فولاد از طریق بانک رفاه ورود کند.

پورابراهیمی اظهار داشت:

مشکل زغال سنگ این است قیمت مناسب اعمال نمی شود و خریدار محصول در داخل نیز انحصاری است، ما پیشنهاد کردیم به سندیکای زغال سنگ که موضوع صادرات زغال را دنبال کنیم تا با قیمت بالاتر فروخته و درآمد این صنعت افزایش یابد.

واردات خاک زیرپای گربه و غذای سگ!

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: ارز دیجیتال به معنای دور زدن تحریم‌‌هاست

نماینده مردم کرمان وراور درمجلس با انتقاد از اقدامات بانک مرکزی گفت:

ما سیاست های بانک مرکزی در بازار غیررسمی را قبول ندارم، بازار غیررسمی که وجود دارد و در اقتصاد تاثیر دارد اما دولت آن را قبول ندارد و فکری برای آن ندارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه حجم واردات کالا در این دوماه که بازار غیررسمی ارزی را شاهد هستیم به بیش از ۱۰ برابر افزایش یافته گفت:

در شرایطی که ارز ۴۲۰۰تومان برای همه کالاها در نظر گرفته شده همه تمایل دارند با ارز ۴۲۰۰ کالا وارد کنند از سطل زباله تا سنگ پا و حتی غذای حیوان! نیز واردات شده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد:

ما اصرار داریم این ارز برای اقلام اساسی اختصاص یابد اقلامی مانند برنج ،گندم ،قطعات تولیدی و نظایر آن مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی شود.

وی عدم پذیرش بازار غیررسمی وبی توجهی به اثرات آن توسط دولت را خطرناک دانست و گفت:

این مسئله حتی برای اقتصاد چیزی جز زیان ندارد، زیرا دراین شرایط همه می خواهند کالا وارد کنند که خیانت دراین شرایط است و در چنین شرایطی که ارز ۴۲۰۰ است صادرات هم در چند ماه آینده متوقف می شود.

دنبال استانداری با مشخصات رزم حسینی هستیم

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: ارز دیجیتال به معنای دور زدن تحریم‌‌هاست

علیرضا رزم حسینی

نماینده مردم کرمان و راور درمجلس در خصوص استاندار کرمان واستعفای وی نیز گفت:

اقای رزم حسینی استاندار به شدت فعال و اقتصادی بود که مدل توسعه منطقه ای را در استان بسط داد اما بدلیل مشکلات شخصی واقعا امکان ادامه کار را نداشت درنتیجه به فکر استانداری همراستا با وی که بدون گرایش به طیف های سیاسی اهل کار باشد، هستیم.

پورابراهیمی بیان کرد:

اجازه نمی دهیم باندهای سیاسی دنبال منفعت خود در امور اجرایی باشند، گزینه هایی مطرح شده اما هنوزجلسه مشخصی بین وزارت کشور ومجمع نمایندگان استان برگزار نشده ولی در روزهای آینده تاپایان هفته ترتیب جلسه ای با وزیر کشور را برای سامان دهی این مسئله خواهیم داد ولی در نهایت فردی مردمی بدون باندبازی و علاقه به گرایش های سیاسی باید استان را اداره کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
سارا
سارا
۶ سال قبل

اشتباه تایپی رو در متن تصحیح کنید؛
اف ای تی اف درست هست
شما نوشتید : "ای اف تی اف "
FATF
موفق باشید