جزئیات طرح خرید برق صرفه‌جویی شده برای ماینرها از زبان یک کارشناس ماینینگ

جزئیات طرح خرید برق صرفه‌جویی شده برای ماینرها از زبان یک کارشناس ماینینگ

یک کارشناس ماینینگ درباره طرح خرید برق صرفه‌جویی‌شده برای استخراج ارزهای دیجیتال، گفت: این طرح مربوط به خرید کولر گازی برای مناطق جنوبی کشور می‌شود و برای ماینرهای متوسط و کوچک توجیه اقتصادی ندارد.

امروز، طرحی از سوی شرکت توانیر معرفی شد که طبق آن، استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال می‌توانند برق ارزان‌تری نسبت به تعرفه فعلی (صادراتی) به‌دست بیاورند. براساس این دستورالعمل که همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی صادر کرد، دارنده گواهی صرفه‌جویی مجاز است معادل انرژی الکتریکی مندرج در گواهی را براساس مقررات جاری، از طریق بورس انرژی (به‌طور مستقیم و یا از طریق قراردادهای دوجانبه با مالک نیروگاه) خریداری کند و برای مصرف نهایی به هریک از کاربردهای رایج ازجمله استخراج ارزهای دیجیتال، تخصیص دهد.

جزئیات طرح خرید برق صرفه‌جویی شده برای ماینرها از زبان یک کارشناس ماینینگ
امید علوی – کارشناس ماینینگ

امید علوی، کارشناس و ماینر حرفه‌ای، در گفتگو با ارزدیجیتال، درباره پیش‌زمینه این طرح جدید گفت:

به‌دلیل پیک مصرف برق در کشور، امسال آقای اردکانیان، وزیر نیرو بحث کاهش مصرف کولرهای گازی را مطرح کرد، چون ما در جنوب کشور بیش از ۹ ماه مصرف کولر گازی داریم و جنوبی‌ها در اغلب ماه‌های سال از کولر گازی استفاده می‌کنند. اکثر این کولرها قدیمی و پرمصرف هستند و این مسئله بار سنگینی روی شبکه برق کشور ایجاد می‌کند، به‌خصوص در چهار ماه گرم سال.

علوی ادامه داد:

برای همین، آقای اردکانیان آمد پیشنهاد تعویض کولرهای گازی را داد. طبق این طرح، کسانی که با سرمایه خود به تعویض کولرهای گازی کمک کنند، می‌توانند برق مازادی که صرفه‌جویی می‌شود را از بورس انرژی (با تعرفه ارزان) بخرند و مصرف کنند. این طرح به توانیر و شرکت‌های توزیع ابلاغ شده است و کسانی که گواهی صرفه‌جویی داشته باشند می‌توانند در بورس به اندازه میزان گواهی خود برق بخرند.

این کارشناس درباره جزئیات گواهی صرفه‌جویی اظهار داشت:

گواهی صرفه‌جویی به این صورت است که شما باید کولر گازی بخرید و به وزارت نیرو بدهید تا با عوامل خود آن را در خانه‌های مردم نصب کنند. در جریان نیستم که آیا پولی بابت کولر گازی از مشترک گرفته می‌شود یا نه. سپس اگر برای وزارت نیرو صرفه‌جویی محرز شود، گواهی را صادر می‌کند که طی ۱۰ سال کسی که کولر گازی را خریده است، می‌تواند به‌اندازه میزان صرفه‌جویی کولر گازی، داخل بورس انرژی برق بخرد. هر کولر گازی جدید راندمان بالا با قدرت ۱۸,۰۰۰، تقریباً چیزی بین ۷۰۰ الی ۸۰۰ کیلووات صرفه‌جویی برای شبکه برق دارد.

علوی در پاسخ به این سوال که آیا این طرح توجیه اقتصادی دارد یا خیر، گفت:

این طرح برای صنعت‌گرانی که دارند برق ۶۰ تا ۱۲۰ تومانی دریافت می‌کنند، جذابیت ندارد، چون برای خرید کولر گازی باید هزینه اولیه پرداخت کنند. برای یک کولر گازی باید حداقل ۱۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری انجام شود و طبق برآوردهای ما، این رقم بالایی است. برای همین، این برای صنعت‌گران صرفه اقتصادی ندارد و فقط برای ماینرها باید جذابیت داشته باشد.

علوی درباره توجیه اقتصادی این طرح برای ماینرها امیدوار نیست. او گفت:

بحث مهمی که وجود دارد این است که این طرح، سرمایه‌گذاری عظیمی را می‌طلبد. وقتی که صنعت ماینینگ نیاز به بازگشت سرمایه (ROI) یک ساله دارد، این کار را برای ماینر خیلی سخت می‌کند.

علوی درباره این‌که این طرح برای چه ماینرهایی مناسب است، گفت:

عملاً ماینرهای خرد و متوسط و به ‌نظرم فارم‌های زیر ۷,۰۰۰ دستگاه برایشان توجیه‌پذیر نیست که این طرح را انجام بدهند، چون بازگشت سرمایه بسیار طولانی می‌شود. شاید این برای ماینرهایی که سرمایه خیلی بالایی دارند، توجیه‌پذیر باشد.

علوی با گلایه از وزارت نیرو ادامه داد:

چیزی که از سوی توانیر اعلام‌شده، ظرفیت قابل استفاده‌ای بوده که آقای حائری اعلام کرده ماینرها می‌توانند از آن استفاده کنند. اما به نوعی وزارت نیرو به مرگ گرفته و حالا تب را به ماینرها پیشنهاد می‌دهد.

علوی با اشاره به ناکارآمد بودن این طرح گفت:

متاسفانه اختلاف برای برق ماینینگ به‌قدری هست که این طرح‌ها نمی‌توانند خیلی از فشار کم کنند و هیچ کدام از آنها جوابگو نیستند.

او ادامه داد:

برای هر مگاوات و استفاده در ۴ ماه پیک مصرف، بالای ۴ الی ۵ میلیارد تومان باید کولر گازی بخرید و غیر از این، بحث ساخت‌وساز و راه‌اندازی و انتقال و خرید برق از بورس را همچنان دارید. این موارد کار را پیچیده می‌کند.

این کارشناس حوزه ماینینگ با اشاره به یکی از ایرادات بزرگ این طرح گفت:

شما نمی‌توانید از گواهی صرفه‌جویی قبل از رخ دادن صرفه‌جویی استفاده کنید. وقتی کولر را تحویل بدهید، کولر باید حتماً روشن شود و صرفه‌جویی صورت بگیرد که وزارت نیرو تأیید کند و گواهی را به شما بدهد.

علوی ادامه داد:

همچنین، شما نمی‌توانید صرفه‌جویی ده سال را در یک سال مصرف کنید و حتماً باید به‌میزان صرفه‌جویی هر ماه، در ماه خودش استفاده شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
Hadi Zarei
Hadi Zarei
۴ سال قبل

خواهش میکنم از شما که دیگه این صحبتهای بی ارزش آقایون دولتی رو اینجا بازتاب ندین. طرحهای خنده داری که مثل تعرفه های خنده دارترشان قابلیت اجرا ندارد، چه ارزشی برای مطرح شدن داره ؟!

علی امیری
علی امیری
۴ سال قبل

وزارت نيرو ميتونه ياد بگيره چطور وزارت ارتباطات در عرض 8 سال تونست به يکی از ثروتمند ترين وزارت خونه ها تبديل بشه.

امير
امير
۴ سال قبل

بخدا حتی برای سرمایه گذارای کلان هم که سرمایه زیادی دارن نمیصرفه
خب مگه سرمایه گذار مریضه که بیاد کلی هزینه کنه کولر کازی بخره بعد از کلی نامه بازیو این چیزا دوباره بقولا هرینه های زیادی کنه برقو از بورس بخره و مابقی هزینه ها
خب این سرمایه رو میره میذاره برای ایجاد فارم بزرگ تو یک کشور با برق ارزون خیلیم به صرفه اس براش
حتی اگه میزان برق صرفه جویی رو رایگانم بدن به ماینرا بازم نمیصرفه

ممد گولی
ممد گولی
۴ سال قبل

احسنت
درکل یه چیزی دوباره پروندن که حالا مثلا اصلاح کردیم و ....
اگه قرار بود خود اردکانیان همچین چیزی بخره انجام میداد . نه خدایی !
میگن هرچه رو برای خود برگزینی ، برای مردم نیز برگزین .