مقدار ارزش اختصاص داده شده به DeFi به ۴ میلیارد دلار رسید

مقدار ارزش اختصاص داده شده به DeFi به ۴ میلیارد دلار رسید

روز سه‌شنبه (۳۱ تیر)، ارزش کل قفل‌شده در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) ۳میلیارد دلار برآورد شده بود. اکنون این میزان به ۴میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش دیکریپت، صنعت امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) با سرعتی خارق‌العاده در حال رشد است. به‌تازگی ارزش کل قفل‌شده در این صنعت به ۴میلیارد دلار رسیده است.

امور مالی غیرمتمرکز به محصولات مالی غیرمتمرکز و غیرامانی، مانند پروتکل‌های وام‌دهی ارز دیجیتال و استیبل کوین‌های (Stablecoin) غیرمتمرکز اشاره دارد. بیشتر این اپلیکیشن‌ها روی شبکه اتریوم قرار گرفته‌اند. ارزش کل قفل‌شده به‌معنای میزان پولی است که در قراردادهای هوشمند دیفای جریان دارد و مبادله می‌شود.

داده‌های دیفای پالس (DeFi Pulse)، پلتفرم سنجش اپلیکیشن‌های دیفای، بیانگر رشدِ به‌شدت سریع این صنعت بوده است. روز سه‌شنبه (۳۱ تیر)، ارزش کل قفل‌شده در اپلیکیشن‌های دیفای، معادل با ۳میلیارد دلار بود، اما پس از گذشت تنها ۷۲ ساعت، در روز جمعه (۳ مرداد) این میزان با رشدی بیش از ۳۳ درصد به ۴میلیارد دلار رسید.

علاوه‌براین، بر شتاب گسترش صنعت دیفای نیز افزوده شده است. روز ۷ ژوییه (۱۷ تیر)، دو هفته پیش از رسیدن به ۳میلیارد دلار، ارزش دیفای به ۲میلیارد دلار رسیده بود. درحال‌حاضر، جهش تا ۴میلیارد دلار در کمتر از یک هفته نشان می‌دهد که این صنعت با سرعتی بیش از همیشه در حال رشد و شکوفایی است.

سه پروتکل اصلی و بزرگ دیفای، کامپاند (Compound)، آوی (Aave) و میکر (Maker) هستند. این سه پروتکل در دسته پروتکل‌های وام‌دهی جای می‌گیرند. بااین‌حال، میکر، استیبل کوین غیرمتمرکزی به نام دای (Dai) را نیز اجرا و پشتیبانی می‌کند.

درحال‌حاضر، میکر بزرگ‌ترین پروژه دیفای از نظر ارزش بازار است. طبق داده‌های دیفای پالس، ۸۳۲میلیون دلار ارز دیجیتال در قراردادهای هوشمند این پروژه قفل شده‌اند. همچنین، ۶۰۱.۸میلیون دلار ارز دیجیتال در کامپاند و همین میزان نیز در پروتکل آوی در جریان است.

ماه گذشته، هنگامی که کامپاند، توکن نظارتی (Governance Token) خود را عرضه کرد، محبوبیت دیفای، روندی صعودی درپیش گرفت. کامپاند، پروژه‌ای است که روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده است و به افراد اجازه می‌دهد تا نسبت به اعطا یا دریافت وام در قالب ارز دیجیتال اقدام کنند. طبق داده‌های دیفای‌مارکت‌کپ (DeFiMarketCap)، پلتفرم ارزیابی اپلیکیشن‌های دیفای، پس از عرضه کامپاند، ارزش آن به‌سرعت افزایش یافت و با رشدی ۶۰ درصدی به صدر جدول برترین اپلیکیشن‌های دیفای رسید. پس از آن، ارزش کل بازار توکن‌های دیفای به‌سرعت به بیش از ۳میلیارد دلار رسید.

طی ۲۴ ساعت گذشته، توکن‌ کامپاند با ۲.۶۳ درصد رشد به ۱۶۰.۸۶ دلار و توکن میکر با ۵.۴۵ درصد رشد به ۵۳۴.۱۳ دلار رسیده‌اند. بااین‌حال، توکن آوی، افتی ۸.۸۳ درصدی را تجربه کرده است و اکنون با قیمت ۰.۲۹۲۷۹۳ دلار معامله می‌شود.   

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
مجتبی
مجتبی
۳ سال قبل

علت ریزش عجیب کامپاند چیه؟
از 320 دلار به 155 دلار رسیده قیمتش
فک نمیکنم اسم این رو بشه بزاریم اصلاح