وزیر سابق اقتصاد: ارز دیجیتال انحصار بانک‌های مرکزی در انتشار پول را خواهد شکست

وزیر سابق اقتصاد: ارز دیجیتال انحصار بانک‌های مرکزی در انتشار پول را خواهد شکست

وزیر سابق اقتصاد با بیان اینکه فناوری بلاک چین در آینده در حوزه‌های بیمه و مالیات و به‌طورکلی اقتصاد هوشمند ورود خواهد داشت، گفت که با افزایش نفوذ بلاک چین انحصار بانک‌های مرکزی در انتشار پول سنتی شکسته خواهد شد.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سید شمس‌الدین حسینی در همایش تخصصی “زنجیره بلوکی و ارزهای دیجیتال؛ کاربرد و تنظیم مقررات” که صبح امروز در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی برگزار شد گفت:

به نظر می‌رسد در آستانه انقلاب صنعتی چهارم قرار گرفته‌ایم که تحولات فراگیر در عرصه‌های فناورانه را در پی خواهد داشت. این انقلاب فناورانه در امتداد انقلاب سوم اقتصادی یا انقلاب دیجیتال قرار گرفته است.

به گفته حسینی، بلاک چین یکی از پدیده‌های مهم عصر انقلاب چهارم صنعتی است که یکی از پیشران‌های اقتصاد دیجیتال یا اقتصاد هوشمند به‌حساب می‌آید.

وزیر پیشین اقتصاد با اشاره به رویکرد مبدعان مطرح‌ترین ارزهای دیجیتال یا بیت کوین بر اساس فناوری بلاک چین گفت:

بیت کوین با ادعای مقابله با بانک‌های مرکزی و انحصار انتشار پول تولید و معرفی شد اما به نظر می‌رسد در آینده نزدیک در عرصه‌هایی مثل مالیات و بیمه نیز بلاک چین نقش‌آفرین باشد.

وزیر اقتصاد دولت دهم با بیان این‌که “زمانی به دنبال درک اقتصاد برخط بودیم اما امروز مفهوم اقتصاد بر تقاضا مطرح شده” گفت:

در اقتصادهای مبتنی بر فناوری انعطاف بسیار زیادی وجود داشته و شغل‌ها دیگر پایدار نیستند. وی افزود، گزارش سال ۲۰۱۵ مجمع جهانی اقتصاد نشان می‌دهد ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی جهان تا سال ۲۰۲۵ درگیر حوزه بلاک چین خواهد بود.

حسینی با ابراز اینکه کنار اقتصاد مجازی، امروز پول‌های مجازی مقابل پول‌های واقعی مطرح شده‌اند گفت:

این نوآوری در حوزه ارز دیجیتال، انحصار انتشار اسکناس از سوی بانک‌های مرکزی را از بین خواهد برد.

وی اضافه کرد:

در حال حاضر به‌سرعت در حال گذار از پول الکترونیکی به پول مجازی هستیم.

حسینی گفت:

در سال ۲۰۱۲ بانک مرکزی اتحادیه اروپا پول مجازی و پول الکترونیکی را با هم مقایسه کرد اما تنها سه سال بعد گزارش اولیه خود را اصلاح کرد. در گزارش جدید تأکید شده بود پول‌های مجازی دیگر محدود به محیط‌های مجازی نیست، این واقعیتی است که امروز به خوبی شاهد آن هستیم.

وزیر پیشین اقتصاد در انتهای مباحث خود به عملکرد نهادهای حاکمیتی در برخورد و مواجهه با پول‌های مجازی و ارزهای دیجیتال اشاره کرد و گفت:

یک سال پیش شورای مقابله با پول‌شویی استفاده از ارزهای دیجیتال را منع کرده بود اما دیدیم که خیلی این مصوبه اثرگذار نبود، در نهایت نزدیک به ۲ ماه قبل شورای عالی فضای مجازی به این موضوع ورود کرد و مقرر شد ممنوعیت قبلی در خصوص استفاده از ارزهای دیجیتال برداشته شود.

وی ادامه داد، اما پیام اصلی این مصوبه تنها به قیمت برق مصرفی استخراج بیت کوین اشاره داشت و جنبه‌های مهم نهادی این پدیده نوظهور فناورانه دیده نشده بود.

اشتراک
اطلاع از
guest
3 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
نگرانم
نگرانم
2 سال پیش

حالا اگر ایشون همچنان در مسند وزارت بود ، میگفت بیت کوئین صرفا برای پولشویی استفاده میشه و مردم نباید در آن ورود کنند ، به این دلیل که نوسان دارد و خطرناک است

علی مو قشنگه
علی مو قشنگه
2 سال پیش
پاسخ  نگرانم

ایشون همونی هستند که زیر تمامی اسناد “ب.ز” امضاشون بود.بعدش هم گفته بود من ایشون رو اصلا نمیشناسم

تازه کار
تازه کار
2 سال پیش
پاسخ  نگرانم

این دولتی ها همشون همین طور هستن. حیات و مماتشون در شغل دولتی نهفته است. اگر سر کار دولتی نباشن روشن فکر میشن که رای بگیرن و مقبولیت پیدا کنن برن سر کار دولتی. اگه سر کار دولتی باشن اصلا به گاو میگن تو ما ما نکن که ما هستیم.

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.