تراکنش‌های ارز دیجیتال در دارک نت دو برابر شده است

تراکنش‌های ارز دیجیتال در دارک نت دو برابر شده است

یک پژوهش جدید نشان می‌دهد جریان ارزهای دیجیتال که وارد دارک نت می‌شود برای اولین بار در چهار سال اخیر دو برابر شده است. دارک نت بخشی از اینترنت است که برای عموم مردم قابل مشاهده نیست.

به گزارش کوین تلگراف، در بخشی از پژوهشِ «Chainalysis» درباره جرم‌های حوزه ارز دیجیتال که در ۲۸ ژانویه (۸ بهمن) منتشر شده است، ذکر شده که سهم بازار دارک‌ نت از تراکنش‌های ارزهای دیجیتال از ۰.۰۴% در سال ۲۰۱۸ به ۰.۰۸% رسیده است. Chainalysis یک شرکت تحلیلی در زمینه بلاک چین بوده که در نیویورک مستقر است.

طبق این پژوهش، تراکنش‌های بازار دارک نت بعد از کاهش نسبی که در سال ۲۰۱۸ شاهد آن بودیم، با ۷۰ درصد افزایش در سال ۲۰۱۹ به بیش از ۷۹۰ میلیون دلار رسیده است. این اولین باری بود که این رقم از ۶۰۰ میلیون دلار بالاتر رفت.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد علی‌رغم اینکه سهم بازار دارک نت از تراکنش‌های ارزهای دیجیتال بسیار پایین است، اما رشد اخیر نشان‌دهنده مقاومت این بازار در برابر روند رو به رشد نظارت‌های قانون‌گذاران جهانی است. طبق این تحقیقات، با وجود افزایش فشارهای قانونی، تعداد بازارهای دارک نت در سال‌های اخیر پایدار مانده است.

به طور خاص این مطالعه نشان می‌دهد با بسته شدن تعدادی از این بازارها، برخی دیگر به سرعت جای آن‌ها را پر می‌کنند تا پاسخگوی تقاضای مشتریان باشند. هشت مورد از این بازارها که در سال ۲۰۱۸ فعال بودند، در ۲۰۱۹ بسته شدند. اما ۸ بازار جدید دیگر در همان سال شروع به کار کردند که این باعث شد تعداد بازارهای فعال در این زمینه در ۴۹ عدد ثابت بماند.

سهم دارک نت از مبادلات ارز دیجیتال
سهم دارک نت از مبادلات ارز دیجیتال

به گفته Chainalysis ظاهراً با گسترش فناوری‌های جدید، ارزهای دیجیتال به طور فزاینده‌ای وارد فضای دارک نت می‌شوند و این امر باعث می‌شود روند کار غیرمتمرکزتر شود. برخی از این بازارها برای جلوگیری از مسدود شدن توسط قانون‌گذاران، زیرساخت‌های جدید را به کار می‌گیرند که کاملاً غیرمتمرکز هستند. این زیرساخت‌ها مشابه مرورگر «Tor» و خودِ فناوری بلاک چین هستند.

در بخشی از این تحقیق آمده است که بازارهای دارک نت، کوین‌های حریم خصوصی مانند مونرو را مورد پذیرش قرار می‌دهند و یا حتی کاربران را به استفاده از این کوین‌ها ملزم می‌کنند. این شرکت در ژانویه ۲۰۱۹ (دی ۱۳۹۷) دریافت که میزان بیت کوین ارسال شده به دارک نت در سال ۲۰۱۸، ۷۰ درصد افزایش یافته است.

از آنجا که قانون‌گذاران جهانی و مقامات اجرایی تمام تلاش خود را می‌کنند تا وب‌سایت‌های دارک نتی که بر بستر ارزهای دیجیتال کار می‌کنند را مسدود کنند، گزارش‌های بیشتری از دستگیر‌ی افراد مرتبط با این موضوع به گوش می‌رسد. در اوایل ژانویه ۲۰۲۰ (دی ۱۳۹۸) یک شهروند آمریکایی به توزیع مواد مخدر در ازای دریافت بیت کوین متهم شد.

در حالی که برخی از این بازارها در حال تعطیل شدن هستند، برخی دیگر برنامه‌های توسعه‌ای بلندپروازانه‌ای را دنبال می‌کنند تا از تمرکز اصلی خود که توزیع محصولات غیرقانونی است، فراتر روند. بزرگ‌ترین بازار دارک نت روسیه اعلام کرده است که قصد دارد مبلغ ۱۴۶ میلیون دلار از طریق عرضه توکن جمع‌آوری کند که بتواند تا پایان سال ۲۰۱۹ فعالیت‌های خود را جهانی کند. این اطلاعیه‌ی عرضه توکن که توسط «هیدرا» (Hydra)، یک بازار غیرمجاز برای توزیع محصولات غیرقانونی، صادر شده است از نظر قوانین اوراق بهادار جهانی به هیچ وجه جنبه قانونی ندارد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه