نوسانات شدید در تمام بازارهای مالی با شیوع ویروس کرونا

نوسانات شدید در تمام بازارهای مالی با شیوع ویروس کرونا

با شیوع ویروس کرونا، بازارها برای معامله‌گران ارز دیجیتال از همیشه پرنوسان‌تر است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، در روز ۲۵ فوریه (۶ اسفند) تعداد مبتلایان جدید به ویروس کووید ۱۹ (COVID-19) در بقیه نقاط جهان، از مبتلایان جدید در چین پیشی گرفت.

به گزارش کوین‌دسک، ترس ناشی از انتشار ویروس و همه‌گیر شدن آن که کند شدن اقتصاد جهانی را رقم می‌زند، باعث کاهش شدید قیمت‌های سهام شده است. شاخص S&P ۵۰۰ از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون حدود ۱۰ درصد سقوط کرده است. در همین حین، بیت کوین هم تحت تاثیر قرار گرفته و برای اولین بار از ژانویه سال جاری میلادی، زیر ۹,۰۰۰ دلار معامله می‌شود. البته قیمت بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون هنوز حدود ۲۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

در همین حال، از زمانی که ویروس کرونا به سر تیتر اخبار جهان تبدیل شده، حجم معاملات مستقیم و خارج از صرافی افزایش یافته است. مایکل لئون (Michael Leon)، یکی از معامله‌گران شرکت «Althena Investor Services» که به شکل مستقیم به مشتریان خدمات می‌دهد، در این خصوص گفت:

طی ۶۰ روز اخیر شاهد افزایش چشم‌گیر در معاملاتمان بوده‌ایم.

طبق اطلاعات وب‌سایت کوین‌گیکو (CoinGecko)، در حجم معاملات هفتگی صرافی‌هایی مانند کوین‌بیس و کراکن هم افزایش دیده می‌شود.

تأثیر کرونا در هر نقطه جهان می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان نمونه، اقتصادهای آسیایی به شدت تحت تأثیر کووید ۱۹ قرار گرفته‌اند، اما استرالیا که از نظر جغرافیایی به این اقتصادها نزدیک است، خیلی دچار افت اقتصادی نشده است. تیلو گریکو (Tilo Grieco)، یکی از فعالین تجاری در سیدنی استرالیا اظهار داشت که در این کشور «هیچ اثر قابل توجهی» دیده نمی‌شود.

برخی از معامله‌گران ترجیح می‌دهند که تا حد امکان از دارایی‌های دیجیتال که بسیار پرنوسان هستند نگهداری نکنند. مایکل لئون در این خصوص گفت:

ما موجودی خود را خیلی محدود و فقط به میزان تقاضا نگه می‌داریم، بنابراین ویروس کرونا عامل [تأثیرگذاری] نبوده است.

به گفته روپرت داگلاس (Rupert Douglas)، کارشناس ارزهای دیجیتال، به دلیل شک و تردید نسبت به اتفاقات آینده، مدیریت موجودی برای میزهای معاملاتی کاری معقول است.

داگلاس گفت:

در حالی که دارایی‌های جایگزینی همچون طلا و بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۲۰ افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند، طی چند روز اخیر عملکردشان خوب نبوده است. نوسانات شدید در تمام کلاس‌های دارایی اجتناب‌ناپذیر است.

پاول چیاوردینی (Paul Ciavardini) رئيس بخش معاملات شرکت «ItBit» بیان داشت که احتمالاً کاهش اخیر قیمت بیت کوین از تصمیمات معاملاتی در بازارهای سنتی ناشی می‌شود.

او در این مورد گفت:

حدس می‌زنم با یک سری شرکت‌ سرمایه‌گذاری سنتی سر و کار داریم که کمی هم در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده و سعی می‌کنند که ریسک کلی خود در بازار سهام و اوراق قرضه را با ارزهای دیجیتال کم کنند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه