00: 00: 00
ارز دیجیتال > اخبار > مایکروسافت، گوگل و آی‌بی‌ام به جنگ بیت‌کوین می‌روند
اخبار

مایکروسافت، گوگل و آی‌بی‌ام به جنگ بیت‌کوین می‌روند

الکس بیث (Alex Beath) فیزیکدان مقیم تورنتو (کانادا) که به پژوهش در علوم داده و تحلیل بازارهای مالی مشغول است، نگاه بدبینانه‌ای به «بیت‌کوین» دارد. به اعتقاد او، ارزش این ارز رمزگذاری‌شده و خبرساز نه در معدن‌کاوی و افت‌وخیز بازارهای مالی که در جای دیگری است: بیت‌کوین می‌تواند نشانه‌ای قطعی باشد مبنی بر این‌که فرد یا گروهی توانسته است به کامپیوتر کوانتومی واقعی دست یابد.

بیث می‌گوید:

لحظه‌ای که کسی بتواند کامپیوتر کوانتومی قابل‌اعتمادی را بسازد، آن دسته از مسائل ریاضی پیچیده که قلب فناوری معدن‌کاوی بیت‌کوین را تشکیل می‌دهند، در چشم برهم‌زدنی حل خواهند شد. اگر من جای آن مخترع بودم و از من می‌پرسیدند اولین کاری که با کامپیوتر کوانتومی خود انجام می‌دهی، چیست؛ می‌گفتم فی‌الفور همه بیت‌کوین‌های باقیمانده را می‌یابم و استخراج می‌کنم؛ اما تا زمانی که چنین اتفاقی نیفتاده باشد، مطمئنیم که هیچ‌کس به رایانش کوانتومی دست نیافته است.

کامپیوتر کوانتومی چیست؟

مایکروسافت، گوگل و آی‌بی‌ام به جنگ بیت‌کوین می‌روند

کامپیوترهای کوانتومی با تکیه‌بر ویژگی‌های کوانتومی ذرات زیراتمی، برخی محاسبات را به شکل نمایی سریع‌تر از کامپیوترهای کلاسیک انجام می‌دهند. در کامپیوترهای الکترونیکی، محاسبات در مبنای ۲ انجام می‌شود و هر بیت (واحد اطلاعات) یا در وضعیت ۰ (خاموش) قرار دارد یا ۱ (روشن)؛ اما واحد اطلاعات کوانتومی که کیوبیت (qbit) نام دارد، از ویژگی‌های کوانتومی بهره می‌برد و می‌تواند ۰، ۱ یا هر مقداری بین آن‌ها را بپذیرد.

کامپیوترهای کوانتومی پردازش را روی تابع احتمال انجام می‌دهند و برخلاف رایانه‌های الکترونیکی که در هر مرحله از پردازش فقط یک عملیات ریاضی را انجام دهند، می‌توانند همان عملیات را روی انبوهی از اعداد انجام دهند. راز سرعت نمایی کامپیوترهای کوانتومی در همین پدیده نهفته است.

برای آن‌که به توان محاسباتی کامپیوترهای کوانتومی پی ببرید، به این مثال دقت کنید: پیشرفته‌ترین رایانه‌های امروزی نمی‌توانند عددی ۲۰۴۸ بیتی را که ۶۱۷ رقم دارد، به عوامل اولش تجزیه کنند؛ اما یک دستگاه کامپیوتر کوانتومی ایده‌آل با بهره‌گیری از ۴۰۹۶ کیوبیت می‌تواند این مسئله را در ۱۱۰ روز حل کند. جالب است بدانید که برای شکستن رمزنگاری بیت‌کوین به کامپیوتری کوانتومی نیازمندیم که بتواند ۴٬۰۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ کیوبیت را پردازش کند.

رایانش کوانتومی و فروپاشی بازارهای مالی

مایکروسافت، گوگل و آی‌بی‌ام به جنگ بیت‌کوین می‌روند

هم‌اکنون شرکت‌های بزرگی مانند مایکروسافت، گوگل و آی‌بی‌ام توانسته‌اند به پیشرفت‌های سریعی در توسعه رایانش کوانتومی دست پیدا کنند و پیشرفته‌ترین کامپیوترهای آن‌ها امروز می‌تواند تا ۵۰ کیوبیت را پردازش کند. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که به‌احتمال‌زیاد تا کمتر از ۱۰ سال دیگر، یکی از سه شرکت مایکروسافت، گوگل و آی‌بی‌ام؛ نخستین کامپیوتر کوانتومی کاربردی را خواهد ساخت. این کامپیوتر کوانتومی خواهد توانست سریع‌ترین ابررایانه‌های الکترونیکی جهان را هم شکست دهد.

صحبت‌های بیث هرچند جالب به نظر می‌رسد، اما بر پایه واقعیتی تلخ عنوان شده است. اگر روزی کسی به کامپیوتر کوانتومی کارآمدی دست پیدا کند، فروریزش بازار ارزهای رمزگذاری‌شده -ازجمله بیت‌کوین– کوچک‌ترین مشکلی است که با آن مواجه خواهیم شد. دردسر اصلی آنجاست که زیرساخت رمزنگار همه شبکه‌های مالی و ارتباط بانکی جهان هم در برابر کامپیوترهای کوانتومی بی‌دفاع است و با استفاده از این ماشین قدرتمند، می‌توان رمز همه آن‌ها را کشف کرد و فروپاشی بازارهای مالی را رقم زد.

به همین دلیل است که طی سال‌های اخیر، گروه دیگری از پژوهشگران به سیستم‌های رمزنگاری کوانتومی روی آورده‌اند تا از قبل برای مقابله با چنین تهدید ویرانگری آماده باشند.

منبع : fortune
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

مایکروسافت، گوگل و آی‌بی‌ام به جنگ بیت‌کوین می‌روند

درباره نویسنده

ارزدیجیتال

ارزدیجیتال

6
دیدگاه کاربران

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
حاتمبهاره کحالCOINIST.IRSadMahmoud Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
حاتم
حاتم

این صحبت از این آقای الکس نمیدونم چی که فیزیکدانه بعید بود

قاعدتا و منطقا و همچنین بر اساس تجربه وقتی گروهی به رایانش کوانتومی دسترسی پیدا کنند از این تکنولوژی هم در جهات مثبت و هم منفی میتونند استفاده کنند ، درسته که کامپیوتر کوانتومی قادر به شکستن رمزنگارها هست ولی همینطور هم قادر به تولید رمزنگار و ارز دیجیتال و ابزارهای امنیتی دیگر است.

COINIST.IR
COINIST.IR

حالا زوده بترسین ، نترسین.

Sad
Sad

با این حساب باید منتظر ارزهای کوانتومی باشیم ولی در کل رایانش کوانتومی تکنولوژی جالبیه

بهاره کحال
بهاره کحال

دقیقا همینطوره

Mahmoud
Mahmoud

به نظرم فعلا زوده بخوایم‌ راجع به این موضوع حرف بزنیم، چون حتی در صورتی که به اپن قدرت از پردازش هم برسن، این سیستما فقط دست چند تا شرکت هست و‌ خیلی محدوده مثل ابررایانه های امروزی
اما مطمعنا مثل رمزنگاری های امروزی، برای سیستم های کوانتومی هم رمزنگاری هایی ایجاد میشه که بتونه جلوی این سیستما مقاوم باشه

بهاره کحال
بهاره کحال

تکنولوژی سریعتر از تصور ما در حال توسعه هست