00: 00: 00
ارز دیجیتال > اخبار > مشکلات و محدودیت های بلاک چین
اخبار تحقیق و توسعه

مشکلات و محدودیت های بلاک چین

تکنولوژی بلاک چین

این مقاله توسط Bill McCabe متخصص آینده پژوهی اینترنت اشیا شرکت IBM منتشر شده است. در حالی که ایده بلاک چین در اصل برای بیتکوین طراحی شده است، در واقع پایگاه داده ای ست که در بین شبکه منتشر شده است و در حال حاضر مورد توجه کسب و کارهای متعددی حتی در میان کسب و کارهای سنتی قرار گرفته است.

بلاک چین امکان ارائه مزایای متعددی از جمله امنیت بالایی که در ساختار آن طراحی شده و همچنین مقاومت بالا در برابر ویرایش اطلاعات را فراهم می آورد. سوابق یا در اینجا بلاک ها، می توانند با دقت بالایی شناسایی و تایید شوند. و این بزرگترین علتی است که موسسه های مالی و سازمان هایی که داده های بزرگی را نگهداری می کنند و حتی سازمان های سلامتی که در آن ها نگهداری و تایید سوابق ضروری ست، به بلاک چین علاقه مند هستند. با وجود تمام مزایای استفاده از بلاک چین جای تعجب است که چرا تعداد انگشت شماری از شرکت های بزرگ به سراغ آن رفته اند.

البته چندان هم جای تعجب نیست؛ وقتی که به برخی از معایب این تکنولوژی نگاهی بیاندازیم متوجه می شوبم که مشکلات مهمی در پیاده سازی بلاک چین وجود دارد که موجب این شده تا شرکت های بزرگ همچنان در مراحل اولیه ی مطالعه آن باقی بمانند.

مشکلات و محدودیت های بلاک چین

محیط بلاک چین ناقص است

بزرگترین مزیت بلاک چین در صورت پیاده سازی صحیح، این است که می تواند جلوی تقلب در یک پایگاه داده ی مشخص را بگیرد. هرچند که برای رسیدن به چنین هدفی، بلاک چین در طراحی خود حجم غیر قابل باوری انرژی و پردازش کامپیوتری استفاده می کند.

در بلاک چین های بزرگ دیجی ارزها، هر تراکنش نزدیک به انرژی مورد نیاز یک و نیم خانه را جهت تایید مصرف می کند. اگر بلاک چین اصل شکل دیتابیس بخش اعظمی از کسب و کارهای موجود را مدیریت می کرد، مطمئن باشید که انرژی موجود بر روی کرده زمین و کل پردازش کامپیوتری موجود، امکان همپایی با آن را نداشت. هرچند که اصالتا بلاک چین برای فائق آمدن بر همه پایگاه های داده ساخته نشده. اما جالب است که دقت کنیم جلوگیری پیشرفته از تقلب به این حجم زحمت و انرژی احتیاج دارد.

بلاک چین بزرگتر، زمان تایید طولانی تر

در سال ۲۰۱۶، تراکنش ها در شبکه بیتکوین به طور متوسط حدود ۴۳دقیقه زمان برای تایید شدن لازم داشتند. در قیاس این موضوع می بینیم که دستگاه های خودپرداز، پرداخت را حدودا در لحظه انجام می دهند و کل فرآیند ثبت آن در شبکه های بانکی در چند ثانیه انجام می شود.

وقتی که بلاک چینی رشد کند، تایید تراکنش ها طولانی تر خواهد شد و همانطور که قبلا اشاره شد، این به معنی مصرف انرژی و پردازش کامپیوتری بیشتر برای تراکنش های کوچکتر است. شبکه های جوان تر یا به عبارتی بلاک چین های کوچکتر چنین مشکلی را ندارند. اما نمی توان از این محدودیت بزرگ چشم پوشی کرد.

با این دو نکته واضح است که مشکل اصلی بلاک چین چیست.

این فناوری در طراحی خود به نحوی شکل گرفته که از نظر اقتصادی و بعضا از نظر عملی تقلب غیرممکن باشد و مسلما نمی توان انکار کرد که با رشد شبکه، تقلب حقیقتا غیرممکن می شود. اما متاسفانه این در عین حال یعنی کل زنجیره از نظر نیاز پردازشی بسیار سنگین و گران خواهد شد. این موضوع دلیل اصلی محدودیت هایی ست که باعث می شود بلاک چین به صورت گسترده مورد استفاده قرار بگیرد. در حالی که بانک ها و موسسه های بزرگ نیاز شدیدی به پیاده سازی این تکنولوژی برای خود دراند، تا به حال نمونه ای قوی از این موضوع وجود نداشته است.

مسلم است که بلاک چین در آینده بازار مالی و بانک ها و سایر موسساتی که نگهداری و ثبت اطلاعات برایشان حیاتی ست نقش مهمی خواهد کرد. اما در حال حاضر ریسک ها و مشکلات این فناوری موجب آن شدده تا هنوز آنطور که باید، در میان جهانیان جا نیافتده باشد.

 

منبع:کوین ایران
[تعداد: 1    میانگین: 3/5]

مشکلات و محدودیت های بلاک چین

درباره نویسنده

محمد آذرنیوار

محمد آذرنیوار

سردبیر وب‌سایت ارزدیجیتال| محقق در زمینه ارزهای دیجیتال و بلاک چین

3
دیدگاه کاربران

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
حمیدعیسیحسن Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
حمید
حمید

سلام لطفا منبع تمام مقالات را ب ادرس دقیق سایتی بگذارید.مثلا مقاله این اقا درکجا و در چه ژورنالی ثبت شده است.ممنون ازشما

حسن
حسن

سلام من هنگام ساختن یک والت در بلاک چین در قسمت امنیت در جایی که شماره تلفن رو میزنن احساس میکنم شماره تلفن اشتباه زدم اما اصلا نمیتونم شماره رو ببینم یا عوض کنم راه حلی برای این کار هست؟؟ممنون

عیسی
عیسی

سلام. مدتی هست سایت بلاک چین باز نمی شود آیا مشکلی بوجود آمده یا ایران رو محدود کردن؟