atlasarzdigital

نهنگ‌های بیت کوین در حال اتحاد؛ منتظر نوسان‌های بیشتری باشید

نهنگ‌های بیت کوین در حال اتحاد؛ منتظر نوسان‌های بیشتری باشید

با نگاهی دقیق‌تر به وضعیت بیت کوین‌هایی که در اختیار افراد مختلف قرار دارد، می‌توان گفت که در روزهای اخیر شاهد یک روند نگران‌کننده در میان حساب‌های ناشناس هستیم. روندی که حاکی از اتحاد بیشتر در [رفتار] میان مالکان ثروتمند بیت کوین است.

به گزارش بلومبرگ و بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط محققان شرکت کوین متریکز (Coin Metrics)، سرمایه‌گذارانی که مالک ۱,۰۰۰ تا ۱ میلیون بیت کوین هستند و به نهنگ‌ها معروف‌اند، ۴۲٫۱ درصد از تمام ذخیره بیت کوین‌های دنیا را کنترل می‌کنند. این رقم در اوج حباب دو سال قبل (۲۰۱۷) برابر با ۳۷٫۹ درصد بود.

باوجود ورود تدریجی سرمایه‌گذاران کوچک در زمان حباب سال ۲۰۱۷ یا بعد از آن به بازار، این رشد تمرکز در مالکیت بیت کوین نشان‌دهنده افزایش قدرت نفوذ نهنگ‌ها در نوسان‌های قیمتی اخیر است. بنا بر داده‌های ارائه‌شده توسط شرکت تحقیقاتی فلیپ ساید کریپتو (Flipside Crypto)، تنها چیزی در حدود ۳٫۵ درصد از این آدرس‌ها در طول هر هفته معامله می‌کنند.

جان گریفین (John Griffin)، استاد بازرگانی دانشگاه آستین تگزاس که اخیراً تحقیقات خود درزمینهٔ دست‌کاری در بازار ارزهای دیجیتال را منتشر کرده است، می‌گوید:

مشکلی که با نگهداری ارزهای دیجیتال توسط تعداد کمی نهنگ به وجود می‌آید این است که هنگامی‌که آن‌ها تصمیم به فروش بگیرند می‌توانند به‌راحتی قیمت را کاهش دهند. کاری که بازار را دچار نوسان‌های شدید خواهد کرد.

طبق داده‌های شرکت فلیپ ساید، به‌طورکلی ۱۰۰۰ آدرس اول بیت کوین (از لحاظ حجم دارایی) کنترل ۳۴٫۸ درصد از کل بیت کوین‌های موجود را در اختیار دارند. این رقم نسبت به پایان سال ۲۰۱۷ با ۳۴٫۴ درصد، رشد چندانی نداشته است؛ اما طبق گزارش توکن آنالیست (TokenAnalyst) تا ماه سپتامبر بیش از ۲۷ میلیون کیف پول مالک کمتر از ۱۰ بیت کوین بوده‌اند.

نهنگ‌ها در حال اتحاد: منتظر نوسان‌های بیشتری باشید
آمار نهنگ‌هایی که مالک ۱,۰۰۰ تا ۱ میلیون بیت کوین هستند

آرون براون (Aaron Brown) سرمایه‌گذار و یکی از نویسندگان ستون Bloomberg Opinion هشدار می‌دهد که بسیاری از ذخیره‌سازی‌های اخیر توسط کسانی صورت گرفته که به بیت کوین اعتقادی ندارند. به گفته او ۱۰۰,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ آدرس‌های اول بیت کوین (ازنظر حجم دارایی‌ها) به‌احتمال‌زیاد متعلق به شرکت‌های خانوادگی و افراد فوق ثروتمند جامعه است، کسانی که به‌ احتمال‌ زیاد در صورت عملکرد نه‌چندان مناسب بازار، ذخیره‌های خود را به فروش خواهند رساند. بنا بر ادعای براون این‌گونه آدرس‌ها صاحب ۱۵ درصد از ذخیره بیت کوین جهان هستند، رقمی که نسبت به ۱۸ ماه قبل، حدود ۱۰ درصد رشد داشته است.

او در ادامه افزود:

من فکر نمی‌کنم که آن‌ها صبر چندانی داشته باشند و چنانچه به‌ زودی در کاربردهای واقعی بیت کوین افزایش چشمگیری مشاهده نشود آن‌ها به‌سرعت از بازار خارج خواهند شد و به دنبال فناوری موفق دیگری خواهند رفت. آن‌ها هیچ تعهد مالی یا آرمان‌گرایانه‌ای به ارزهای دیجیتال و ایده‌ها و فناوری‌ پشت پرده آن‌ها ندارند. این نوسان‌های شدید قیمتی مانع از پذیرش گسترده بیت کوین در دنیای تجارت خواهد شد.

البته بیت کوین هنوز هم صاحب یکی از بهترین نرخ‌های بازگشت سرمایه در میان دارایی‌هایی است. دارایی که قیمت آن علی‌رغم نوسان‌های شدید دو برابر شد و در حال حاضر حدود ۷,۰۰۰ دلار ارزش دارد. این افزایش با احتساب ریزش ۷۴ درصدی و رشد ۱,۴۰۰ درصدی آن در سال ۲۰۱۷ ثبت‌شده است.

خیلی‌ها در این میان معتقدند که بعضی از حساب‌های نهنگ‌ها درواقع متعلق به صرافی‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترکی است که کوین‌های دیگران را مدیریت می‌کنند. برای مثال می‌توان به یکی از واحدهای سرمایه‌گذاری فیدلیتی (Fidelity) اشاره کرد که امسال یک صندوق مشترک برای مدیریت ارزهای دیجیتال را راه‌اندازی کرد؛ اما به هر صورت به دلیل ناشناس بودن آدرس‌های بیت کوین، تأثیر دقیق این آمار را نمی‌توان به‌دقت ارزیابی کرد. برای مثال شرکت فلیپ ساید معتقد است که صرافی‌ها فقط حدود ۵ درصد از ذخیره بیت کوین را در اختیار دارند در حالی شرکت کوین متریکز این رقم را در وب‌سایت خود ۲۰ درصد ثبت کرده است.

اریک استون (Eric Stone)، رئیس بخش علوم اطلاعات دفتر بوستون شرکت فلیپ ساید می‌گوید:

بیت کوین یک ارز پر نوسان باقی خواهد ماند. چند کیف پول بسیار بزرگ مالک درصد زیادی از این ارز هستند. بازار صرافی‌ها هنوز قانون‌مند نیست و نظارتی بر آن‌ اعمال نمی‌شود. این شرایط برای کسی که بخواهد بازار را به میل خودش دست‌کاری کند بسیار مناسب است.

اشتراک
اطلاع از
guest
2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
علی سلطان
علی سلطان
10 ماه پیش

های دیگه کار. بیت کوین هم تموم شد.
ولی عجب روزگار خوبی داشتیم

هایزنبرگ
هایزنبرگ
10 ماه پیش

مطلب برجسته و قابل تاملی بود
ممنون

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه نهنگ‌های بیت کوین در حال اتحاد؛ منتظر نوسان‌های بیشتری باشید ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
2
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x