atlasarzdigital

تعداد نودهای بیت کوین به پایین‌ترین رقم سه سال اخیر رسید

تعداد نودهای بیت کوین به پایین‌ترین رقم سه سال اخیر رسید

بر اساس داده‌های برآورد‌شده از سوی یکی از توسعه‌دهندگان مطرح بیت کوین، تعداد کامپیوترهایی که برنامه بیت کوین را اجرا می‌کنند، به پایین‌ترین سطح خود نسبت به تقریباً سه سال گذشته رسیده است.

به گزارش کوین دسک، تعداد کل نودهای بیت کوین (bitcoin nodes) روز دوشنبه به ۴۷,۰۰۰ کاهش یافت؛ سطحی که طبق ارزیابی لوک دش‌جی‌آر (Luke Dashjr)، توسعه‌دهنده برجسته بیت کوین، از سال ۲۰۱۷ به آن نرسیده بودیم. آمار و ارقام این توسعه‌دهنده نشان‌دهنده کاهش ثابت تعداد نودهای بیت کوین از اوج خود در عدد ۲۰۰,۰۰۰ است که در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۹۶) به آن رسیده بود.

تعداد نودهای بیت کوین به پایین‌ترین رقم سه سال اخیر رسید
نمودار تعداد نودهای بیت کوین

کاهش تعداد کل نودهای بیت کوین به این معنی است که افراد کمتری در اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ذخیره رونوشت‌های مربوط به تاریخچه تراکنش‌ها (بلاک چین) شرکت می‌کنند. این کاهش تعداد نودها در حالی اتفاق افتاده که به‌تازگی قیمت و قدرت پردازش استخراج‌کنندگان (هش‌ریت) بیت کوین افزایش یافته است.

شمارش تعداد نودهای بیت کوین به جای داده‌های دقیق، به تخمین وابسته است و دیدگاه‌های مختلفی درخصوص نحوه انجام این تخمین‌ها وجود دارد. به گفته دش‌جی‌آر، این تخمین بر اساس یک روش بسیار طاقت‌فرسا و اختصاصی انجام شده است که می‌تواند اعتبار داده‌های قبلی را زیر سوال ببرد.

داده‌های بیت‌نودز (Bitnodes)، یکی از بنیادهای شناخته‌شده در زمینه شمارش تعداد نودهای بیت کوین هم نشان می‌دهد که تعداد نودهای IPv4 بیت کوین در اواسط مارس (اسفند ۹۸) به پایین‌ترین میزان خود طی چند سال گذشته رسیده است. این آمار می‌تواند مهر تأییدی بر داده‌های دش‌جی‌آر باشد. با این حال، داده‌های بیت‌نودز نشان می‌دهد که از نوامبر سال گذشته (آبان ۹۸) شاهد افزایش تعداد نودهایی بوده‌ایم که از خدمات تور (onion services) استفاده می‌کردند. با استفاده از این خدمات، ناشناس ماندن در فضای اینترنت تا حد بالایی افزایش می‌یابد و شناسایی محل قرارگیری نودها را دشوار می‌کند.

تعداد نودهای بیت کوین به پایین‌ترین رقم سه سال اخیر رسید
نقشه نودهای بیت کوین منبع: Bitnodes

طبق آمار دش‌جی‌آر، چرخه صعودی قبلی بیت کوین که در اواخر ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ رخ داد، باعث افزایش شدید تعداد نودهای بیت کوین شد. اما از آوریل ۲۰۱۹ (فروردین ۹۸) تعداد نودها با یک روند ثابت کاهش یافت؛ علیرغم این‌که در چند مقطع شاهد روندهای نسبتاً صعودی در حرکت قیمت بودیم. روند ناامیدکننده قیمت یا سقوط‌‌های اخیر بازار می‌تواند باعث این شده باشد که بعضی از سرمایه‌گذاران و اجراکنندگان نود، علاقه خود را از دست بدهند و نود خود را خاموش کنند.

جیمسون لوپ (Jameson Lopp)، از فعالان مطرح فضای بیت کوین گفت:

پس از سقوط قیمت، بسیاری از کاربران بیت کوین علاقه خود را از دست دادند و باز کردن کیف پول‌ها یا اجرای نود را متوقف کردند.

لوپ از نودهایی که بی‌توجه به رفتارهای بازار همچنان خود را فعال نگاه می‌دارند، به عنوان «نودهای آخرین پناهگاه» یاد کرد.

همچنین ممکن است افراد بیشتری به فکر خاموش کردن نود بیت کوین خود بیفتند، چون راه‌اندازی این نرم‌افزار بسیار مشکل است. دش‌جی‌آر در این مورد گفت:

با پیشی گرفتن اندازه بلاک‌ها از پیشرفت فناورانه، اجرای یک نود بیت کوین دارد سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود.

همچنین بخوانید: آموزش اجرای فول‌نود بیت کوین

فول‌نودها، بیت کوین جدید استخراج نمی‌کنند. به جای آن، رونوشت‌های شخصی از بلاک چین را ذخیره می‌کنند تا با این‌ کار بتوانند از اعتبار دفترکل جهانی بیت کوین محافظت کنند. فول‌نودها همچنین اجازه دارند که تراکنش‌های شبکه را بررسی کنند.

مت کرالو (Matt Corallo)، توسعه‌دهنده بیت کوین در شرکت اسکوئر (Square)، اظهار داشت که کاهش تعداد نودها مشکلی برای شبکه ایجاد نمی‌کند، چون «به ‌اندازه کافی» نود روی شبکه وجود دارد. او توضیح داد:

در نهایت، این عدد خام (تعداد نودها) اهمیتی ندارد. تنها دو چیز مهم است: اول، کاربرانی که تراکنش‌های زیادی با بیت کوین انجام می‌دهند که می‌توانند تراکنش‌ها را با فول‌نودهایشان بررسی کنند. دوم این‌که به اندازه کافی نود وجود دارد که خدمات دریافت زنجیره را برای نودهای جدید انجام دهند.

او افزود:

اما تعریف «کافی»، «خیلی سخت» است.

اشتراک
اطلاع از
guest
3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
امیر کریمی
امیر کریمی
6 ماه پیش

اقای اذرنیوار سلام .چطور میتونم با شما ارتباط برقرار کنم

علی یزدی
علی یزدی
6 ماه پیش

سلام به نظرشما دستگاه برای استخراج تهیه کنیم وآینده این کار چگونه است

یعقوب رامبخش
یعقوب رامبخش
6 ماه پیش

سلام بنظرم این تمام کارشناسهانمیتونن قیمتوپیش ببنی کنن همش هم غلط ازآب درمیاد.تاالان بایدبیت کوین قیمتش پایینترازاین 9900دلاربودولی داربالامیره.اصلااین نظرهاوحرفهای کارشناسان درموردبیت کوین درست نیست.قیمتوتقاضای بازارتایین میکنه.ایناهمه حرفه.اینقدرپیش بینی غلط کردن که کارماروهم خراب کردن درخریدفروش بیت کوین ترسمون گرفت ای کاش بیت کوین خریده بودم الان 2000دلاررفت بالا.قیمتوبازارتایین میکنه نه این چیزها.

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه تعداد نودهای بیت کوین به پایین‌ترین رقم سه سال اخیر رسید ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
+
3
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x