atlasarzdigital

بیت‌ کوین در مسیر تکرار الگوی صعودی ۲۰۱۷ – ۲۰۱۶؛ تقاطع طلایی در شرف وقوع است

بیت‌ کوین در مسیر تکرار الگوی صعودی ۲۰۱۷ – ۲۰۱۶؛ تقاطع طلایی در شرف وقوع است

نشانه‌هایی در نمودار قیمت بیت کوین مشاهده می‌شود که شباهت‌هایی با آغاز بازار صعودی در سال‌های ۲۰۱۷ – ۲۰۱۶ دارد. میانگین متحرک ۵۰ هفته‌ای بیت‌ کوین در آستانه‌ی شکستن میانگین متحرک ۱۰۰ هفته‌ای در هفته‌ی آینده است. بر اساس داده‌های صرافی بیت استمپ این رخداد برای اولین بار پس از ماه می ۲۰۱۶ در شرف رخ دادن است.

بیت‌کوین در مسیر تکرار الگوی گاوی سال 17-2016
تقاطع طلایی و مرگ میانگین‌های متحرک ۵۰ و ۱۰۰ هفته‌ای در قیمت بیت کوین

تقاطع میانگین‌های متحرک نشانگرهایی برای شتاب و اندازه‌ی حرکت هستند که به معامله‌گران در یافتن روند بازار کمک می‌کنند. تقاطع طلایی بیانگر این است که روند صعودی در آستانه‌ی وقوع است. مطالعات میانگین‌های متحرک بر طبق داده‌های تاریخی است و تقاطع این میانگین‌ها (به خصوص آنهایی که طولانی مدت هستند) کمی با تاخیر نسبت به قیمت حرکت می‌کنند. برای مثال میانگین متحرک ۵۰ هفته‌ای بر پایه‌ی داده‌های یک ساله است اما میانگین متحرک ‌۱۰۰ هفته‌ای نسبت به حرکات دوساله‌ی بیت‌ کوین حساس است.

به نقل از کوین‌دسک، رشد قیمت بیت‌ کوین در دسامبر ۲۰۱۸ از قیمت ۳,۱۲۲ دلار تا ۱۳,۸۸۰ دلار در ژوئن ۲۰۱۹ باعث قرار گرفتن میانگین متحرک ۵۰ هفته‌ای در یک مسیر صعودی شده است. با استناد به این موضوع می‌توان گفت که تقاطع میانگین‌ها شاخص و نشانگری پیرو (Lag) و در واقع دنبال‌کننده‌ی قیمت است که قدرت پیشبینی محدودی دارد.

تقاطع طلایی توجه را به این واقعیت جلب می‌کند که بیت‌ کوین در می ۲۰۱۶ با تقاطع همین دو میانگین متحرک وارد روند صعودی ۱۹ ماهه‌ی خود شد.

نمودار هفتگی بیت کوین
نمودار هفتگی بیت کوین

با توجه به نمودار مشاهده می‌شود که میانگین متحرک ۵۰ هفته‌ای بالای میانگین متحرک ۱۰۰ هفته‌ای تایید شده است و به دنبال این حرکت قیمت از ۴۳۰ دلار حرکتی انفجاری تا ۲۰,۰۰۰ دلار را آغاز کرد. کف ۳۷۷ دلاری قیمت که چهار هفته قبل از تایید تقاطع تشکیل شده بود نیز هرگز دوباره مشاهده نشد.

نکته‌ی جالب اینکه از قدرت روند نزولی با تقاطع مرگ این دو میانگین متحرک در آوریل ۲۰۱۵ کاسته شده است. همانطور که در عکس زیر مشاهده می‌شود، مشابه این حرکات قیمتی را در اوایل سال جاری می‌توان یافت.

 نمودار قیمت بیت‌کوین (2019 - 2018)
نمودار قیمت بیت‌ کوین (۲۰۱۹ – ۲۰۱۸)

بیت کوین در ماه فوریه امسال علی‌رغم ثبت تقاطع مرگ، کف بالاتر ۳,۷۰۰ دلار را تشکیل داد که پایانی بر بازار نزولی ۲۰۱۸ به حساب می‌آمد. با توجه به این احتمال که تاریخ در حال تکرار شدن است، دلایلی مبنی بر اینکه تقاطع طلایی این دو میانگین می‌تواند برای آینده‌ بیت‌ کوین مفید واقع شود وجود دارد.

با این حساب در یک الی دو روز آینده احتمال رشد قیمت بیت‌ کوین وجود دارد. در زمان نگارش این مطلب بیت کوین در قیمت ۷,۲۲۰ دلار در صرافی بیت استمپ خرید و فروش می‌شود.

نمودار روزانه و سه روزه قیمت بیت‌ کوین
نمودار روزانه و سه روزه قیمت بیت‌ کوین

سایه‌های بلند کندل‌های روزانه‌ی دو الی سه روز گذشته نشان از عدم پذیرش سطوح پایین‌تر و خستگی فروشندگان دارد. این مسئله به همراه تغییر وضعیت هیستوگرام مکدی به بالای خط صفر، چشم‌انداز رشد دوباره قیمت تا سقف مثلث نزولی را در قیمت ۷,۶۰۰ دلا تقویت کرده است.

این الگو در صورتی اعتبار خود را از دست خواهد داد که قیمت به زیر حمایت ۶,۸۴۷ دلاری برود که در این صورت بیت‌ کوین برای دیدن کف‌ اخیر خود،‌ راهی ۶,۵۰۰ دلار خواهد شد.

اشتراک
اطلاع از
guest
5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
فراسو
فراسو
9 ماه پیش

به نظر من این بحث درسته ولی زمان اون کمی تاخیر داره یعنی حداقل یک یا دو هفته طول میکشه

سوشیانس
سوشیانس
9 ماه پیش

از تحلیل ها و ترجمه های بسیار خوب شما ممنونم آقای امیر غلامی.
ولی باید به شما بگم که تقاطع های میانگین های متحرک ۵۰ و ۱۰۰ در تایم فریم هفتگی، توانایی پیش بینی بازار رو ندارن و صرفا شبیه به یک گزارش از علمکرد یک الی دو ساله گذشته قیمته. در واقع به شاخص ها یا نشانه ها یا ابزارهایی که lagging هستند فقط به چشم آمار در کنار شاخص ها و نشانه ها و ابزارهای پیش بینی کننده( پیشرو) استفاده می شوند. شاخص ها و نشانه های lagging هم کیفیت های مختلفی دارند که در میان اون ها تقاطع میانگین متحرک های ۵۰ و ۱۰۰ هفتگی به هیچ عنوان توانایی پیش بینی بازار را که ندارد هیچ حتی در کنار شاخص های اساسی هم معمولا چیزی جز یک گزارش تاریخی از روند حرکت دو سال گذشته ارائه نمیکند. این موضوع را افراد خبره بازارهای مالی به خوبی میدانند اما دلیل واضح( آفتاب آمد دلیل آفتاب) من برای این مدعا خیلی شفاف در همین چارت ها جلوی چشم شماست و آن این است که با تقاطع نزولی( البته اصطلاحی که در این مطلب استفاده شده می باشد) ما شاهد صعود قیمت بوده ایم و با تقاطع صعودی( اصطلاح متن است) هم باز شاهد صعود قیمت بوده ایم. گویی که این دو تقاطع متضاد نه نشانه صعود هستند و نه سقوط و کاملا خنثی هستند به این معنی که فقط گزارش دو ساله گذشته قیمت را نشان میدهند و به ما می گویند چه تعداد کندل هفتگی بازار روندی نزولی در گذشته داشته است.
نکته دیگر اینکه بسیاری از سایت ها و افراد به دلایل مختلف سعی در ارائه نشانه هایی غیر واقعی برای جهت دادن به بازار دارند و اکثریت مخاطبانشون هم فقط مترصد دریافت یک نشانه هرچند غیرواقعی برای امیدواری بیشتر هستند و به همین علت این سایت ها یا افراد دست روی چیزهایی میگذارند که خوشایند این اکثریت است و یا میتواند بازار را جهت دهی کند. ولی گمان من این است که بازار بیت کوین تا حدود زیادی از این مرحله که رسانه ها می توانستند آن را جهت دهی کنند عبور کرده است و در آینده چنین روش هایی تاثیری در حد صفر یا نزدیک به صفر خواهند داشت.

محب
محب
9 ماه پیش

در تایم هفتگی، بیت کوین آرایش موج C نزولی رو گرفته و تا قیمت های پایین تر از ۳۱۵۰ دلار ریزش خواهد داشت. تارگت ۱۸۰۰ دلار دور از دسترس نیست.

Samir
Samir
9 ماه پیش

من که نفهمیدم چی گفتی بلاخره گرون میشه یا ارطون خخخ

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه بیت‌ کوین در مسیر تکرار الگوی صعودی ۲۰۱۷ – ۲۰۱۶؛ تقاطع طلایی در شرف وقوع است ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
5
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x