کمتر از ده هزار بلاک تا هاوینگ؛ آیا قیمت بیت کوین منفجر خواهد شد؟

کمتر از ده هزار بلاک تا هاوینگ؛ آیا قیمت بیت کوین منفجر خواهد شد؟

تنها نزدیک به دو ماه تا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین زمان باقی مانده و با این حال پادشاه ارزهای دیجیتال در محدوده ۹,۰۰۰ دلار معامله می‌شود. این اتفاق موجب شده تا معامله‌گران این سوال را از خود بپرسند که آیا هاوینگ واقعا قرار است بر روی قیمت بیت کوین تاثیر به‌سزایی داشته باشد؟

به نقل از بیت‌کوینیست، در حال حاضر بیت کوین تا هاوینگ بعدی خود کمتر از ۱۰,۰۰۰ بلاک فاصله دارد. این مسئله توسط جیمی سانگ، توسعه‌دهنده و فعال معروف بیت کوین، در توییتی اشاره شد. بسیاری از افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، بنا به برخی دلایل انتظار دارند که هاوینگ تاثیر شدیدی بر روی قیمت بیت کوین داشته باشد.

محدود بودن تعداد بیت کوین به ۲۱ میلیون واحد باعث شده تا پاداش استخراج بلاک‌های جدید هر ۲۱۰ هزار بلاک (به عبارتی هر ۴ سال یک‌بار) نصف شود. این نصف شدن پاداش که از آن با نام هاوینگ نیز یاد می‌شود، تا زمانی که تمام ۲۱ میلیون واحد بیت کوین در شبکه آزاد شود، ادامه خواهد داشت.

سازنده بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، با تعیین محدودیت ۲۱ میلیون واحدی این اطمینان خاطر را یافت که ارزش آن همانند ارزهای فیات در طول زمان ارزش خود را از دست نخواهد داد. در واقع محدودیت عرضه بیت کوین باعث می‌شود تا قیمت آن به صورت مستمر و پایدار در آینده افزایش یابد.

افزایش قیمت بیت کوین مسئله‌ای است که باعث می‌شود استخراج بیت کوین با وجود کاهش پاداش، یک امر سودآور برای ماینرها باقی بماند. پاداش ماینینگ از دو قسمت پاداش بلاک و کارمزد تراکنش‌ها تشکیل شده است. پاداش بلاک شامل بیت کوین‌های تازه استخراج‌شده‌ای می‌شود که در شبکه آزاد می‌شوند و در حال حاضر پاسخگوی بخش قابل توجهی از انگیزه ماینرها برای استخراج است. بخش دیگر که از کارمزد‌ها تشکیل شده، کارمزد تمامی تراکنش‌های قرار گرفته در داخل بلاک را شامل می‌شود.

پاداش کنونی شبکه، ۱۲.۵ واحد بیت کوین به علاوه کارمزدهای تراکنشی است که از کشف بلاک جدید در شبکه حاصل می‌شود. پس از فرارسیدن هاوینگ بعدی، این پاداش به ۶.۲۵ واحد کاهش خواهد یافت. نصف شدن‌های پاداش استخراج تا زمان آزاد شدن تمامی سکه‌ها در شبکه ادامه خواهد یافت و از یک نقطه به بعد پایداری شبکه بر روی کارمزد تراکنش‌ها (و نه پاداش بلاک) متکی خواهد بود.

اولین هاوینگ بیت کوین در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد که پاداش استخراج به ۲۵ واحد بیت کوین کاهش یافت. در آن زمان قیمت بیت کوین نزدیک به ۱۱ دلار بود که یک سال بعد با افزایش ۱۰,۲۱۸ درصدی به ۱,۱۳۵ دلار رسید.

دومین هاوینگ بیت کوین ۱۶ جولای ۲۰۱۶ اتفاق افتاد که آن پاداش تا ۱۲.۵ واحد کاهش یافت. پس از این اتفاق قیمت بیت کوین بلافاصله به آن واکنش نشان نداد. در واقع پس از هاوینگ دوم، قیمت بیت کوین در محدوده میان ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار خرید و فروش در نوسان بود و این مسئله تا پایان همان سال ادامه داشت تا اینکه در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۶ بیت کوین از این محدوده خارج شد. طی ۱۲ ماه آینده روند صعودی بیت کوین شدت یافت و در اواخر ۲۰۱۷ با افزایش ۲,۸۲۷ درصدی به ۱۹,۸۶۲ دلار رسید.

بسیاری از تحلیلگران شاخص حوزه معتقدند که هاوینگ تاثیر به‌سزایی بر روی قیمت بیت کوین دارد. تام لی از موسسه فاندسترت معتقد است که بیت کوین طی سال جاری میلادی بیش از سه برابر رشد خواهد کرد.

آنتونی پامپلیانو از دیگر فعالین حوزه نیز هیجان خود را نسبت به هاوینگ پیش‌رو بارها توییت کرده است. از طرفی اشتیاق این افراد، توسط تریدرها و هادلرهایی که باور دارند قیمت بیت کوین در آینده نزدیک منفجر خواهد شد، بازتاب داده شده است.

با این حال انتظار تکرار سریع و حتمی تاریخ توسط یکی از کاربران ردیت مورد انتقاد قرار گرفته است:

این بازی عرضه و تقاضاست. هاوینگ تنها عرضه را کاهش خواهد داد، پس اگر تقاضا ثابت بماند قیمت باید افزایش پیدا کند.

اما کاهش قیمت بیت کوین در ماه فوریه به مذاق خریداران آن خوش نیامد. در صورت کاهش تقاضا برای این سکه‌ی نارنجی‌رنگِ مجازی، نصف شدن پاداش استخراج، ماینرها را با چالش روبرو خواهد کرد و حتی ممکن است موجب به هم خوردن کسب و کار آن‌ها نیز شود.

حتی با وجود اینکه ماکسیمالیست‌هایی نظیر مکس کایزر وعده‌ی بیت کوین ۴۰۰ هزار دلاری را می‌دهند، برای وقوع این اتفاق همانند آنچه طی دو هاوینگ گذشته رخ داد، باید احتمال بسیار کمی قائل شد.

در واقع میزان رشد درصدی بیت کوین در هاوینگ دوم نسبت به هاوینگ اول، کاهش چشمگیر ۷۲ درصدی داشت. با این حساب در صورتی که این کاهش ۷۲ درصدی را در هاوینگ پیش‌رو نیز اعمال کنیم، انتظار می‌رود که بیت کوین پس از هاوینگ پیش‌رو حدود ۷۹۷ درصد افزایش یابد.

با در نظر گرفتن بیت کوین ۹ هزار دلاری و اعمال رشد ۷۹۷ درصدی، با اتکا به تاریخچه قیمت بیت کوین می‌توان قیمت ۷۱ هزار دلار را طی ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از هاوینگ بعدی که در اردیبهشت ماه اتفاق می‌افتد، انتظار داشت. با این حساب قیمت بیت کوین نمی‌تواند رشد چشمگیری را برای حداقل یک سال پس از هاوینگ تجربه کند.

البته نباید از یاد برد که تمامی این موارد تنها پیش‌بینی‌هایی هستند که براساس اطلاعات گذشته انجام شده است. پیش‌بینی آینده قیمت بیت کوین و هر دارایی که جنبه احتکاری دارد، امری محال است. اما با اطلاعات گذشته بیت کوین می‌توان انتظار سال خوبی برای این ارز دیجیتال را در سال ۲۰۲۱ داشت.

اشتراک
اطلاع از
guest
26 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
محسن سبحانی
محسن سبحانی
1 سال پیش

کرونا خرابش کرد همینجوری داره میاد پایین

نوید
نوید
1 سال پیش

قیمت بیت رو پایان سال 2021 ببینید نه در زمان هاوینگ!

کاوه
کاوه
1 سال پیش

سه دولت امریکا روسیه و چین سهم بسزایی در سیاستهای قیمت گذاری بیت کوین دارند . چین که فاتحش خوندست فعلا … مردم چین بیشتر از اینکه دنبال سرمایه گذاری در بیت کوین باشند دنبال محافظت از خودشون در برابر ویروس هستند . روسیه هم کار خاصی در جهت پشتیبانی ارزهای مجازی نکرده میمونه امریکا .. به نظر من دولت ترامپ هرگز اجازه بال و پر دادن به ارزهای مجازی علی الخصوص بیت کوین رو نمیده زیرا به قیمت ضعیف شدن دلار تمام میشه …

تا امروز هم مشاهده شد علیرغم تحلیل های ابکی و ابدوخیاری که بیت کوین به چه و چه قیمتی میرسه تا سال 2020 واقعا قیمت بیت کوین از 10کا بالاتر نرفته .. لذا سرمایه گذاری در بیت کوین امری خطرناک و غیر قابل پیشبینی است . لذا هرگز با قطعیت نباید گفت هالوینگ سبب افزایش قیمت میشه .. به هر روی خوااهیم دید .در هر صورت توصیه من به بقیه حداکثر 1/3 از کل سرمایه رو به این کار اختصاص بدید .

سپهر
سپهر
1 سال پیش
پاسخ  کاوه

هالوينگ نه، هاوينگ

علیرضا جلالی
علیرضا جلالی
1 سال پیش

اصلا دقت کردین؟،هر کس میاد یه نظری در مورد قیمت بیت کوین میده،
ولی اصل مطلب اینه که،وقتی یه کالا به تعداد محدود وجود داره و تعداد زیادی از اون دست یه عده خاص هست،اونا هستن که قیمتو تعیین میکنن نه کارشناس
پس بقیه سر کارن،و با موج اونا فقط میتونن موج سواری کنن

Akarimi
Akarimi
1 سال پیش

کسای ک سوال دارن درباره بیت کوین و غیره و هیچ اگاهی ندارن ب بنده تو تل پیام بدن …..
در ضمن این مقاله هم وطن عزیز باید اینو بگم ک میره بالا از یک منبع موثوق ک تاجر بزرگیه در مشهد پرسیدیم ک گفت وقتی اومد پایین بخرین بعد اردیبهشت ماه تا برج 6 میتونین بفروشین مثلا 20 میلیون ک خریدی 10تمن میاد روش…….. حرفای زیادی برای گفتن هست ک اینجا نمیشه گفت 🙂

majid
majid
1 سال پیش
پاسخ  Akarimi

سلام دورود به شما خیلی بلاشدی

علی
علی
1 سال پیش

سود شرکت های تولید اسیک اینه که بعد از هاوینگ برای مدتی قیمت تو کف باشه تا ملت ماین ما اسیک های قدیمی براشون صرف نداشته باشه و مجبور بشن مدل های جدید خریداری کنن .

این شرکت ها هم قدرت نسبتا زیادی تو دستشونه و خیلی راحت میتونن قیمت رو پایین بکش

شاهین
شاهین
1 سال پیش

گرچه حقیرفقیرم دربیان اونچه که مربوط به آینده این بازاره امابیان حسوحدس هم اشکالینداره وفکرمیکنم رشدبیتکوین ازدسامبر۲۰۲۰شروع بشه وصعوداصلیش از۲۰۲۱باشه حتی ممکنه در۶ماه آینده ارزشش به کانال ۶هزاربرگرده ولی برای یکماه حداکثرو اوج قیمتشم ۵۰تا۶۰هزاربشه توسال۲۰۲۱ که سرمایه گذاریه خوبیه اگربتونیم تحملوصبوری داشته باشیم چون هیچ بازاردیگه ای این سودو نمیده فقط بایداومدن لیبراورمزارزچین رودرنظرگرفت چون تاثیرشون بزرگه روی بازارامابرای آلتکوینا نه بیتکوین . مزدآن گرفت جان برادرکه کارکردو صبرم کرد

kamran roshan
kamran roshan
1 سال پیش

خدایی مغز من دیگه داره هنگ میکنه یه عده میگن بعد هاوینگ قیمت بیت منفجر میشه و در مقابل یه عده دیگه میگن بعد هاوینگ به علت سود ده نبودن ماینینگ قیمت بیت سقوط میکنه حال ما بین دو راهی صعود یا سقوط بلا تکلیف موندیم و من احتمال میدم این عده ای که میگن بعد هاوینگ قیمت سقوط میکنه نهنگ های زبر زرنگ بازار هستن که می خوان با این تفکر فعلا قیمت بیت پایین بمونه تا بتونن کل بیت مارکت بخرن و بعدش با قیمت های باور نکردنی بفروشن و دوباره همون ساده لوح هایی که بیت فروختن بیان نوک قله بخرن

m_fabian4
Alizz77
1 سال پیش

والا واسه LTC که رشد قیمتی حاصل نشد

میترسیم اینم بالا نره

علی کریمی
علی کریمی
1 سال پیش
پاسخ  Alizz77

تحلیل ها رو دنبال کن به نتیجه میرسی

Alidastan
Alidastan
1 سال پیش

لامصب شانس ما هست لب دریا هم باید با افتابه برم من.
من شدید متقاعد بودم که هاوینگ حداقل 20000 خواهد شد اما این ویروس کرونا کوفتی گند زد به همه چی.
من بعید میدونم تکونی بخوره تازه بدترم میشه یه شوک بدی میده
اگر تا اون موقع بساط کرونا جمع نشده باشه داستان بدی داریم کل بازار های دنیا به فنا رفتن
این چه کوفتی بود افتاد به جونمون!!!

HAJARIAN
HAJARIAN
1 سال پیش

سلام ممنونم ازشما امیدوار همه عزیزان هستیم

دیجیتال نوت | DigitalNote_XDN
دیجیتال نوت | DigitalNote_XDN
1 سال پیش

به احتمال 90 درصد 30 K رو میزنه ،
فقط 66 روز مونده
امروز بخرید 3 ماه دیگه با سود 200 درصد بفروشید

m_fabian4
Alizz77
1 سال پیش

تا پایان 2020 شاید نتونه ۲۰k رو بزنه

ساسان شریفی
ساسان شریفی
1 سال پیش
پاسخ  Alizz77

میزنه شاید بالاتر از این حرفا هم بشه… دست من و شما نیست..

هادی سروری
هادی سروری
1 سال پیش

سلام من کیم مانی دارم و الان رشد خوبی کرده تو این ده روز به نظرتون نگه دارم یا بفروشم چون اجاره نشین هستم و کل دارایی من بیست ملیون بوده که گذاشتم و الان سی ملیون تومن شده و میخوام این پول رو بزارم تا بتونم باهاش یک واحد اپارتمان بخرم تا بتونم از این بی سر پناهی در بیام

B@m
1 سال پیش

سلام داداش
ب نظرت خوبه منم بیام تو کارش
هیچ سر رشته ای هم ندارم

Raeka
Raeka
1 سال پیش

سلام بفروش اپارتمان بخر چون خود اپارتمان هم یه جورهای مثل بیت کوین و الت کوین ها هست

بنکدار
بنکدار
1 سال پیش

دوست عزیز به یک خیر و سرمایه گذار در یک کسب و کار مراجعه کن.
چون این قیمت ها بعضی اوقات غیرقابل پیش بینی اند.

اردشیر
اردشیر
1 سال پیش

طمع نکن،سریع بفروش چون بعید است که سود بیشتری کنی.معطل کنی سودت کمتر از اینی که هست خواهد شد.

تبسم کورد
تبسم کورد
1 سال پیش

خونه بهتر. ارز معلوم نیست رشدکنه یاسقوط کنه اما ملک صددرصدگرون میشه اگرمیتونی زودترسرپناه بخر

علی
علی
1 سال پیش

خواستی بفروشی به من بگو

بهزاد صارمی
بهزاد صارمی
1 سال پیش
پاسخ  علی

سلام دوستان چطور میشه خرید و فروش کرد

majid
majid
1 سال پیش

سلام دورود به شما دوست خوبم امیدوارم سودکنید و موفق بشی سپاس ازخوبیت

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.