atlasarzdigital

سقوط ناگهانی قیمت بیت کوین؛ ۵۷ میلیون دلار سرمایه در بیت مکس لیکویید شد!

سقوط ناگهانی قیمت بیت کوین؛ ۵۷ میلیون دلار سرمایه در بیت مکس لیکویید شد!

قیمت بیت کوین موقتا به زیر ۱۰,۰۰۰ سقوط کرد و به ۹,۸۰۰ دلار رسید. در نتیجه‌ی این کاهش قیمت چیزی در حدود ۵۷.۸ میلیون دلار سرمایه که در موقعیت‌های خرید (لانگ) قرار داشتند، از دست رفت.

به گزارش کوین گیپ، لیکویید شدن این سرمایه‌ها در صرافی بیت مکس رخ داد. بیت مکس یکی از بزرگترین پلتفرم‌های معاملاتی در حوزه ارزهای دیجیتال و محبوب‌ترین بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال است که قابلیت‌های بسیاری را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد.

بر اساس آمارها، این اتفاق زمانی رخ داد که ارزش تعداد قراردادهای آتیِ باز بیت کوین به بیش از ۱ میلیارد دلار رسید و در حال حرکت به سمت ۱.۵ میلیارد دلار بود. با احتساب قراردادهای آتی بیت مکس، ارزش کل قراردادهای آتی باز در صرافی‌های ارز دیجیتال به چیزی بیش از ۴ میلیارد دلار می‌رسد.

یکی از تحلیل‌گران بازار، وضعیت گاوهای بازار را «پر از غرور» توصیف کرده و آنها را گرفتار هیجانات بازار دانسته بود. به گفته وی تاثیر پذیرفتن معامله‌گران از این هیجانات سبب شد تا قیمت لحظه‌ای بیت کوین به رقمی پایین‌تر ۱۰,۰۰۰ دلار کاهش یابد.

افت ناگهانی قیمت بیت کوین
افت ناگهانی قیمت بیت کوین

قیمت ۱۰,۰۰۰ دلاری بیت کوین، از آن جهت پراهمیت است که این نقطه یک مقاومت روانی برای پادشاه ارزهای دیجیتال تلقی می‌شود. تثبیت روند فعلی بیت کوین مستلزم آن است که قیمت بتواند در رقمی بالاتر از این میزان بسته شود. حجم قابل قبول معاملات در این محدوده نیز نقشی اساسی را ایفا می‌کند.

کاهش موقت قیمت باعث از دست رفتن امید خریداران (گاوها) شد. از طرف دیگر حجم بالای سرمایه‌‎های لیکویید شده، نشان از آن دارد که سرمایه‌گذاران به امید افزایش بیشتر قیمت، موقعیت‌های خود را همچنان باز نگه داشته بودند.

از دست رفتن ۵۷.۸ میلیون دلاری سرمایه، در خصوص قراردادهای آتی با فرض اهرم (لوریج) ۲۵ برابری، نشان می‌دهد که سرمایه‌های حقیقی از دست رفته چیزی در حدود ۲.۲ میلیون دلار است. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که بیت مکس امکان استفاده از اهرم‌هایی تا ۱۰۰ برابر را نیز برای کاربرانش مهیا می‌کند؛ هر چه اهرم مورد استفاده بیشتر باشد، سود معامله‌گر نیز بیشتر است؛ صد البته با افزایش سود بالقوه، خطر از دست رفتن سرمایه یا لیکویید شدن نیز بالاتر خواهد رفت. به علاوه، با بالاتر رفتن میزان اهرم، دامنه نوسان در خصوص موقعیت سرمایه‌گذاری نیز کوچک‌تر می‌شود و ممکن است با کوچک‌ترین نوسان در جهت مخالف، سرمایه معامله‌گر از دست برود.

از همین رو، کاهش ۳۰۰ دلاری قیمت موجب شد تا ۵۷.۸ میلیون دلار از سرمایه‌های کاربران (با احتساب اهرم‌ها) لیکویید شود. لیکویید شدن سرمایه‌ها از طرف دیگر موجب بالاتر رفتن موجودی صندوق ضمانت بیت مکس (BitMEX Insurance Fund) شد.

طبق برآوردها افزایش ۶۲ درصدی در موجودی این صندوق در سال ۲۰۱۹، نشان از نوسانات ناگهانی و لیکویید شدن غیرقابل اجتناب سرمایه‌ها دارد.

بیت مکس از یک صندوق ضمانت استفاده می‌کند تا جلوی برداشتن خودکار اهرم (Auto Deleveraging) در موقعیت‌های معامله‌گران گرفته شود. این صندوق هزینه سفارشاتی را که لیکوییدشان تکمیل نشده است را پرداخت می‌کند، قبل از اینکه سیستم برداشت خودکار اهرم آن را بررسی کند.

در حال حاضر موجودی این صندوق ۳۴,۱۲۵.۳۲۷۴ بیت کوین عنوان شده است.

19
دیدگاه کاربران

avatar
ارسال عکس و تصویر
 
 
 
ارسال صوت و ویدئو
 
 
 
9 رشته دیدگاه‌ها
10 پاسخ‌های
15 دنبال‌کنندگان
 
دیدگاه با بیشترین واکنش‌
داغ‌ترین رشته دیدگاه
14 نویسندگان دیدگاه‌ها
ریحانه حیدریParviz.tutuحسین بچاریمحسنعلی نویسندگان اخیر دیدگاه‌ها

ریحانه حیدری
ریحانه حیدری

من دج کویین خریدکردم امایک هفتس بسته شده وتوی کیف پولم نمیریه که تبدیلش کنم به بیت علتش چیه

ریحانه حیدری
ریحانه حیدری

سلام چرابیت کویین بسته شده نمیشه خریدبزنی وتوی کیف پول ذخیره کنه یعنی سرمایمون پریده

جواد احمدی
جواد احمدی

سلام . من دقیقا متوجه نشدم که چی میشه که سرمایه از بین میره . مثلا من الان اگه تو فیوچر بایننس 250 تتر بزارم برای خرید رو 8900 بعد قیمت بیت بره بالا چه اتفاقی میفته؟؟!

نبی الله کبرنیا
نبی الله کبرنیا

سلام اولین بار چقدر سرمایه گذاری کنم

نبی الله کبرنیا
نبی الله کبرنیا

سلام اولین بار چقدر سرمایه گذری کنم

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه سقوط ناگهانی قیمت بیت کوین؛ ۵۷ میلیون دلار سرمایه در بیت مکس لیکویید شد! ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.